آخرین بخش از مراسم رسمی سوگواری برای ملکه الیزابت دوم در بریتانیا برگزار شد

0 144مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم روز دوشنبه ۲۸ شهریور با حضور حدود دو هزار نفر از رهبران و نمایندگان ارشد کشورهای مختلف جهان برگزار شد.

در بریتانیا که به برگزاری مراسم باشکوه و تشریفاتی شهرت دارد، خاکسپاری ملکه الیزابت دوم نخستین مورد از برگزاری این مراسم رسمی پس از درگذشت وینستون چرچیل در سال ۱۹۶۵ است.

قبل از شروع این مراسم، یک زنگ ۹۶ بار، هر دقیقه یک بار به نشانه ۹۶ سال زندگی ملکه الیزابت دوم به صدا درآمد. سپس یک واحد از گارد نیروی دریایی، تابوت ملکه را که روی یک عراده توپ قرار داشت تا ورودی کلیسای وست‌مینستر حمل کردند و پس از آن تابوت روی دوش تعدادی از سربازان گارد سلطنتی به داخل کلیسا که رهبران و مقامات ارشد کشورهای خارجی حضور داشتند، منتقل شد.

روی تابوت ملکه علاوه بر نشان‌های رسمی خاندان سلطنتی، تاج سلطنتی مزین به حدود سه هزار الماس و همین‌طور گوی و عصای پادشاهی بریتانیا قرار داده شده بود.

مراسم رسمی با سخنرانی کوتاه رئیس کلیسای وست‌مینستر آغاز شد و با دو دقیقه سکوت که در سراسر بریتانیا اجرا شد به پایان رسید و پس از آن سرود ملی بریتانیا توسط حاضران خوانده شد.

اوایل بامداد دوشنبه، درهای تالار وست‌مینستر در ساختمان پارلمان که طی روزهای اخیر تابوت ملکه الیزابت دوم برای ادای احترام مردم در معرض دید عموم قرار گرفته بود، بسته شد. برخی از گزارش‌ها حاکی است که حدود ۷۵۰ هزار نفر طی روزهای گذشته از تابوت ملکه دیدن کرده‌اند. بیشتر این افراد بیش از ۱۲ ساعت در صف‌های طولانی و با وجود سرمای شب انتظار کشیده بودند.

دولت بریتانیا پیشتر روز دوشنبه را تعطیل عمومی اعلام کرده بود. در این روز صدها هزار نفر از مردم برای مشاهده مراسم انتقال تابوت ملکه در خیابان‌های مرکز لندن تجمع کردند.

همزمان با ورود تابوت و حاضران در راهپیمایی تشییع جنازه به کاخ باکینگهام، اقامتگاه رسمی ملکه در مرکز لندن، گروهی از جمعیت که در اطراف کاخ تجمع کرده بودند، تابوت و مراسم را هو کردند و به خانواده سلطنتی دشنام دادند.

همزمان میلیون‌ها نفر نیز مراسم تشییع جنازه را از طریق تلویزیون تماشا کردند و جمعیت زیادی نیز برای مشاهده این مراسم روی صفحات تصویری بزرگی که در پارک‌ها و میدان‌های بزرگ شهر نصب شده بود در این نقاط تجمع کردند.

پس از پایان مراسم تشییع جنازه در خیابان‌های مرکز لندن، تابوت ملکه به قلعه ویندزور که الیزابت دوم بیشتر اوقات خود را در آن‌جا سپری می‌کرد، منتقل شد.

قرار است یک مراسم تشییع جنازه محدود نیز در شهر ویندزور برگزار شود و پس از مراسم نیایش در کلیسای کوچک و خصوصی سنت جورج در قلعه ویندزور، پیکر ملکه در یک مراسم خانوادگی در کنار همسرش، شاهزاده فیلیپ دفن شود.

چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، غروب روز یکشنبه با انتشار یک پیام رسمی از مردم این کشور و سایر کشورهای جهان به خاطر ابراز همدردی تشکر کرد. ساعت هشت غروب روز یکشنبه نیز در سراسر بریتانیا مراسم یک دقیقه سکوت برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.