آرمیتا گراوند کماکان در کُما است؛ عدم شفافیت مسئولان درباره علت بیهوشی

0 4با ادامه فقدان شفافیت مسئولان و رسانه‌های دولتی در مورد علت به کما رفتن آرمیتا گراوند، دختر دانش‌آموزی که نهم مهر، پس از بیهوشی در واگن مترو در تهران، به بیمارستان منتقل شد، یک منبع از بیمارستان فجر نیروی هوایی در تهران به رادیو فردا گفت که آرمیتا دچار خونریزی داخلی مغز شده و دلیل افت فشار و بیهوشی همین مسئله است.

بر اساس این گزارش، آرمیتا گراوند در این بیمارستان همچنان در کُما به‌سر می‌برد.

این منبع پیشتر به نقل از شاهدان عینی که با آرمیتا به بیمارستان رفته بودند، به رادیو فردا گفته بود که هنگام ورود سه دختر دانش‌آموز به ایستگاه مترو، چند مأمور به آنها که حجاب اجباری بر سر نداشتند تذکر دادند و پس از درگیری لفظی، یکی از مأموران، آرمیتا گراوند را هُل داد.

به گفته این منبع، طبقه اول بیمارستان فجر نیروی هوایی که آی‌سی‌یو این بیمارستان در همین طبقه قرار دارد، در کنترل نیروهای امنیتی است.

مأموران لباس شخصی در بیمارستان حضور دارند و اجازه رفت‌وآمد به این طبقه به هیچ‌کس، حتی کارکنان بیمارستان داده نمی‌شود و از روز دوشنبه، تمام ملاقات‌های این بخش لغو شده است. اجازه ملاقات به خانواده‌های بیماران دیگر در این بخش هم داده نمی‌شود.

در همین حال سایت دیده‌بان ایران، روز چهارشنبه ۱۲ مهر، سه روز پس از بیهوشی آرمیتا گراوند در ایستگاه «شهدا» خط ۴ مترو تهران، نوشت که «دیده‌بان ایران برای پیگیری ماجرا با محل تحصیل آرمیتا گراوندی تماس گرفت. در گفت‌وگوی خبرنگار دیده‌بان ایران با بخش معاونت آموزشی هنرستان عروه‌الوثقی که آرمیتا گراوند دانش‌آموزش بوده، مسئولان این هنرستان مایل به ارائه توضیحات دربارهٔ آرمیتا نبودند؛ با این بهانه که خانواده این دانش‌آموز دچار حاشیه خواهد شد.»

این سایت خبری می‌افزاید که «هنوز هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای در اختیار رسانه‌ها برای اتفاقی که منجر به مصدومیت دختر دبیرستانی شده ارائه نشده است. ارگان مطبوعاتی دولت هم شب گذشته ویدئویی از گفت‌وگو با پدر و مادر این نوجوان منتشر کرده که حاوی هیچ نکته تازه‌ای نیست.»

در همین حال، برخلاف پیام‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی که از ضربه به سر این دختر دانش‌آموز بر اثر درگیری به هنگام تذکر حجاب خبر می‌دهند، روزنامه همشهری، ارگان مطبوعاتی شهرداری تهران، در گزارشی، تذکر حجاب به آرمیتا گراوند و دوستانش را تأیید کرده اما بدون ارائه ویدئو یا سندی مدعی شده که «با این دانش‌آموز برخورد فیزیکی صورت نگرفته است».

این ادعا در حالی منتشر می‌شود که مسئولان دولتی همچنان از تهیه گزارش از سوی خبرنگاران در این مورد جلوگیری می‌کنند. مریم لطفی، خبرنگار روزنامه شرق نیز که برای تهیه گزارش در این زمینه به بیمارستان رفته بود، برای چند ساعت بازداشت شده بود.

در همین حال بنا به گزارشی از خبرگزاری تسنیم در شبکه ایکس (توئیتر سابق)، مسعود درستی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه، به بیمارستان محل بستری شدن آرمیتا گراوند رفته و گفته که «هم‌اکنون این فرد در بیمارستان تحت فرایند درمانی قرار دارد.»

او با حضور در این بیمارستان و در مصاحبه با رسانه‌ها، هیچ توضیحی در مورد علت به کما رفتن این مسافر مترو نداده و تنها گفته است که «ما درخواست‌مان از مسافران در ارتباط با چنین مواردی این است که آرامش خود را حفظ کنند و همکاران ما بتوانند در چنین مواقعی کار خود را انجام دهند.»

مسعود درستی، مدیرعامل مترو، روز ۱۰ مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته بود که فیلم‌های مداربسته ادعای درگیری عوامل مترو با این دختر را رد می‌کند و «هیچ‌گونه درگیری لفظی و فیزیکی بین مسافران با آن‌ها یا عوامل مترو در دوربین‌ها ثبت نشده است».

اما هنوز فیلم‌ دوربین‌های مداربسته از لحظه ورود این سه دختر به ایستگاه مترو شهدا و همچنین پیش از ورود آن‌ها به واگن مترو منتشر نشده است.

بنا به اطلاعات رسیده به دست رادیو فردا، آرمیتا گراوند، دانش‌آموز هنرستان فنی حرفه‌ای عروةالوثقی در خیابان ولیعصر تهران، اهل کوهدشت استان لرستان و ورزشکار در رشته تکواندو است.

در این میان، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز سه‌شنبه مصاحبه‌ای با پدر و مادر این دختر منتشر کرد که در آن نام این دانش‌آموز ۱۶ ساله نام آورده نشد و به وضعیت جسمی فعلی او نیز اشاره‌ای نشد.

منبع رادیو فردا می‌گوید که این ویدئو در بیمارستان و در حضور نیروهای امنیتی از اعضای خانواده او گرفته شده است.

به گفته این منبع، خانواده آرمیتا از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار هستند و کسی در بیمارستان اجازه نزدیک شدن و صحبت کردن با اعضای خانواده او را ندارد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو فردا، همشهری، تسنیم و اعتماد؛ پ.پ / ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.