آرژانتین تنها یکی از خدمه‌های ایرانی هواپیمای ونزوئلا را آزاد کرد

0 69آرژانتین ۱۲ نفر از ۱۹ خدمه پرواز هواپیمای باری ونزوئلا را که در پی فرودِ غیر برنامه‌ریزی شده در فرودگاهی در آرژانتین، از سه ماه پیش توقیف شده است، آزاد کرد.

در میان آزاد شده‌ها یک شهروند ایرانی نیز وجود دارد، اما ۴ ایرانی به همراه سه شهروند ونزوئلا کماکان از خروج از آرژانتین منع شده‌اند.

دادگاه آرژانتین اوایل مرداد حکم داد که ۱۲ تن از ۱۹ خدمه هواپیما آزاد شوند.

خبرگزاری رویترز شنبه ۲۶ شهریور گزارش داد که رومان ولاسکوئز وزیر ترابری ونزوئلا با استقبال از ۱۲ خدمه آزاد شده در فرودگاه سیمون بولیوار، نزدیکی کاراکاس، آنها را نمونه‌‌ای از «مبارزان انقلابی» نامید.

هواپیمای باری یاد شده متعلق به شرکت «امتراسور» ونزوئلا است که سال گذشته از شرکت ایرانی «ماهان ایر» خریداری شده بود.

آرژانتین در پی درخواست آمریکا و همچنین شکایت دو سازمان یهودیان آرژانتین این هواپیما را توقیف کرده است. دو سازمان یاد شده با ارائه شکایت به دادگاه کشورشان خواسته‌اند که دلیل ارتباط ایران و ماهیت ماموریت‌های پروازی این هواپیما روشن شود. آنها ابراز نگرانی کرده‌اند که این هواپیما ماموریت‌های «تروریستی» داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا نیز ماه گذشته اعلام کرد که در صدد توقیف آن است چرا که این هواپیما از شرکت هواپیمایی ماهان خریداری شده و واشینگتن شرکت ماهان را به همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران برای حمل سلاح متهم کرده است.

با این حال ونزوئلا تاکید دارد که ماموریت‌های هواپیما «انتقال کمک‌های بشردوستانه» به کشورهای حوزه کارائیب و آفریقا، و همچنین انتقال دارو از چین، روسیه و هند به ونزوئلا بوده است.

ایران و ونزوئلا علی‌رغم تحریم‌های آمریکا روابط نزدیک خود در حوزه‌های مختلف مانند نفت را حفظ کرده و چندی پیش نیز یک قرارداد بیست ساله همکاری با یکدیگر امضا کردند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.