آزادی چند زندانی سیاسی؛ یاسمن آریانی و منیره عربشاهی: «زن زندگی آزادی»

0 10در کنار صدور آرای سنگین برای برخی زندانیان سیاسی، آزادی شماری دیگر از آنان ادامه دارد و در تازه‌ترین رویدادها، تعدادی از زندانیان سیاسی و مدنی از جمله منیره عربشاهی، یاسمن آریانی، مژگان ایلانلو، و مسعود کردپور در ساعات گذشته آزاد شدند.

آزادی زندانیان سیاسی به عنوان «عفو» مانع ادامه اعتراضات آنان نیست و زنان آزاد شده، همچنان بدون حجاب اجباری عکس و ویدئو می‌گیرند و اقدامات اعتراضی انجام می‌دهند.

در این ویدئو یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن پس از آزادی از زندان بدون روسری شعار «زن زندگی آزادی» می‌دهند.

همچنین، مژگان ایلانلو، مستندساز و فعال مدنی که پس از انتشار عکسی بدون حجاب در یک رستوران بازداشت شده بود، از زندان آزاد شد.

پیشتر در تاریخ ۲۷ دی اعلام شده بود که خانم ایلانلو به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بنا بر گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مسعود کردپور، سردبیر آژانس خبری موکریان از زندان بوکان آزاد شد.

آقای کردپور ٢٩ شهریور توسط نیروهای امنیتی در خانه‌اش بازداشت شده و توسط شعبه یک دادگاه انقلاب بوکان به ۱۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

همچنین منابع خبری اعلام کردند که امجد ساعدی، فعال مدنی، روز چهارشنبه با سپردن وثیقه به طور موقت از زندان مریوان آزاد شد.

کتی رجبی، خواهر فعال محیط زیست زندانی سام رجبی، از اعزام او به مرخصی خبر داد.

در روزهای گذشته نیز شماری از زندانیان سیاسی از جمله محمد حبیبی، فرهاد میثمی، عالیه مطلب‌زاده، محمد رسول‌اف، مصطفی عبدی، اکبر ندیمی، یاشار تبریزی، و زرتشت احمدی راغب آزاد شدند.

شماری از سینماگران به دیدن فرهاد میثمی رفته‌اند که در تصویر انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی، برخی از هنرمندان زن حجاب اجباری بر سر ندارند.

همچنین بنا بر گزارش دریافتی صدای آمریکا، خالد (کوشان) پیرزاده نیز پس از آزادی با وضعیت جسمی وخیم، بامداد چهارشنبه با آمبولانس برای درمان از اهواز به تهران اعزام شد.

در این حال، شماری از زندانیان سیاسی با پرونده‌ها و احکام تازه مواجه شده‌اند.

از جمله، حکم تعلیقی پنج سال حبس شکیلا منفرد به شش سال زندان او افزوده شده و مجموعا به ۱۱ سال زندان رسیده است.

برادر او اشکان منفرد، با اعلام این خبر در توییتی نوشت، «شکیلا رسما گروگان گرفته شده» است.

همچنین محمد رسول‌اف پس از خروج از زندان با اتهاماتی مانند تجمع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، و تبلیغ علیه نظام را علیه این کارگردان سرشناس مواجه شده و صورت محکومیت در این موارد ممکن است با حکم ۸ سال زندان مواجه شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.