آسیب‌شناسی و مرمت کاخ سعدآباد

0 10


مدیر مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد از تدوین سند راهبردی آسیب‌شناسی این مجموعه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام روابط‌عمومی سعدآباد، نشستی با حضور مدیران مجموعه و رؤسای موزه‌های سعدآباد و مصطفی ده‌پهلوان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، برگزار شد که در آن به بررسی و آسیب‌شناسی اولویت‌های مرمتی آثار موزه‌ای و بناهای تاریخی مجموعه سعدآباد پرداخته شد.

پس از آن که رؤسای موزه‌های مجموعه سعدآباد، نظرات کارشناسی درباره مشکلات و مسائل مرمتی آثار موزه‌ای و بناهای موزه‌های مختلف را مطرح کردند، سیدحسین علوی، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، پیشنهاد کرد با توجه به تعدد و تنوع آثار موزه‌ای که در سعدآباد وجود دارد، این مجموعه به‌صورت پایلوت مرمتی برای حضور دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گیرد. او گفت:

با در نظر گرفتن اینکه مجموعه سعدآباد، بزرگترین سایت موزه‌داری کشور، جزء مهم‌ترین ویترین‌ها و درآمدزاترین موزه‌ها در کشور است، با تلاش همکاران مجموعه سند راهبردی آسیب‌شناسی مجموعه سعدآباد تدوین شده است که لزوم اجرای آن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه ده‌پهلوان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، ضمن اعلام موافقت برای همکاری‌ها و مشارکت‌های بیشتر با مجموعه سعدآباد در این حوزه، گفت:

با توجه به کمبود کارشناسی که در سطح کشور در حوزه آسیب‌شناسی و مرمت آثار تاریخی وجود دارد، بر آنیم تا از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد و داوطلبان دانشجویی به‌عنوان «میراث‌یار» استفاده کنیم.

او افزود:

در حال حاضر اجرای سند راهبردی آسیب‌شناسی مجموعه در اولویت قرار دارد و می‌توان سعدآباد را برای حضور استارت‌آپ‌ها به‌منظور بهبود ساختارهای مرمتی و چابک‌سازی فرآیندهای مدیریت نوین موزه‌داری، به‌عنوان پایلوت در کل کشور در نظر گرفت.

ذات‌الله نیکزاد، معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیز بیان کرد:

امیدواریم به‌زودی با تشکیل جلسات و نشست‌های تخصصی مختلف چه در حوزه مرمت آثار تاریخی و تزیینات وابسته به معماری و چه در حوزه مرمت ابنیه تاریخی موزه‌های مجموعه سعدآباد، همکاری‌های مشترک صورت پذیرد.

مدیر مجموعه سعدآباد نیز بیان کرد:

تفاهم نامه‌ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف همکاری‌های مشترک در حوزه های مرمتی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی به‌عنوان «میراث‌یار» برای افزایش بهره‌وری در اجرای این موارد بسته خواهد شد.

منبع عکس کاور: ویکی‌مدیا؛ عکاس: حسین زهره‌وندSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.