آغاز تحقیقات درباره مرگ محمد مرادی در شهر لیون فرانسه

0 15مقامات فرانسوی سرگرم تحقیق درباره غرق شدن یک شهروند ایرانی در شهر لیون هستند. او پیش از مرگ گفته بود که در اعتراض به سرکوب مردم معترض ایران دست به خودکشی می‌زند.

به گفته پلیس لیون پیکر محمد مرادی، ۳۸ ساله‌، در رودخانه رُن که از وسط این شهر می‌گذرد، پیدا شد و نیروهای فوریت‌های پزشکی نیز با وجود تلاش فراوان نتوانستند او را از مرگ نجات دهند.

مرادی پیشتر در اینستاگرام از قصد خود برای خودکشی در رودخانه خبر داده و گفته بود: «شما وقتی این پیام را می‌گیرید که من مرده‌ام.»

مرادی در این ویدیو همچنین با اشاره به سرکوب اعتراضات و حمله نیروهای حکومت جمهوری اسلامی به مردم، گفت: «تصمیم گرفتم خودم را در رودخانه رُن غرق کنم. این چالشی است که نشان می‌دهد همه ما ایرانیان از این وضع خسته شده‌ایم.»

دادستان‌های لیون می‌گویند با توجه به پیام‌هایی که او در رسانه‌ها گذاشته است تحقیقی را برای تأیید خود‌کشی شروع کرده‌اند.

حادثه خودکشی مرادی شهر لیون را شوکه کرد و شماری از مردم این شهر به یاد او در کرانه رودخانه گرد هم آمدند.

تیموتی امینی، فرانسوی ایرانی‌تبار، در این تجمع گفت: «محمد مرادی جان داد تا سبب شنیده‌شدن صدای انقلاب ایران شود. رسانه‌های غربی صدای ما را منتقل نمی‌کنند.»

به گفته برخی از اعضای جامعه ایرانی شهر لیون، مرادی دانشجوی رشته تاریخ بود، در یک رستوران کار می‌کرد، و با همسرش در لیون اقامت داشت.

تیموتی امینی درباره محمد مرادی گفت که او «قلبش برای ایران می‌تپید و تحمل این رژیم را نداشت.»

در جریان اعتراضات بیش از صد روز گذشته سراسری در ایران بیش از ۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر نیز مجروح و یا بازداشت شده‌اند. تاکنون همچنین دست‌کم دو معترض به نام‌های محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد بدون دادرسی‌های عادلانه و عدم دسترسی به وکیل توسط مقامات جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.