آغاز دادرسی مدنی در مورد اتهام «کلاهبرداری» شرکت‌های دونالد ترامپ

0 8دادرسی مربوط به اتهام «کلاهبرداری» علیه دونالد ترامپ و خانواده‌اش روز دوشنبه ۱۰ مهر در دادگاهی در نیویورک آغاز شد. در صورت اثبات اتهامات، امپراتوری مستغلات آقای ترامپ به شدت لطمه خواهد خورد.

نماینده دادستانی کل شهر نیویورک در دادگاه گفت، دونالد ترامپ در طول چند دهه به بانک‌ها و شرکت‌های بیمه فهرست کاملا نادرستی از اموال خود ارائه داده است.

دادستانی نیویورک آقای ترامپ را متهم کرده که برای دریافت وام‌های بانکی و خدمات بیمه ترجيحی در میزان دارایی و اموال خود اغراق کرده است.

آقای ترامپ قبل از ورود به ساختمان دادگاه در محله منهتن نیویورک گفت: «این ادامه همان بزرگ‌ترین پرونده‌سازی و شکار مخالفان در تاریخ آمریکا است. من شرکتی بزرگ و عالی ساخته‌ام که مالک تعدادی از بهترین مستغلات در جهان است. اما الان باید بروم در برابر یک قاضی خودسر از خودم دفاع کنم.»

او بار دیگر لتیتا جیمز، دادستان کل نیویورک را که سیاه‌پوست است، «نژادپرست» نامید و ادعا کرد که دمکرات‌ها در پی انتقام گرفتن از او هستند.

خانم جیمز قبل از شروع دادرسی گفت، دادستانی کل نیویورک کاملا آماده است این تخلفات را ثابت کند. او افزود: «به این فکر نکنید که چقدر پول دارید، چون هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست.»

ده روز قبل از شروع دادرسی، قاضی پرونده بر اساس شواهد ارائه شده از سوی دادستانی، علیه دونالد ترامپ و دو پسر بزرگسال او و ۱۰ تن از کارمندانش به اتهام «کلاهبرداری» اعلام جرم کرد.

دادستانی نیویورک خواستار جریمه‌ نقدی ۲۵۰ میلیون دلاری و ممنوعیت دائم دونالد ترامپ و دو پسرش از مدیریت شرکت‌های اقتصادی در نیویورک و پنج سال محرومیت دونالد ترامپ و شرکت مستغلات او از فعالیت در بازار نیویورک شده است.

قاضی دادگاه قبل از شروع دادرسی گفت: «اطلاعاتی که من در سایر زمینه‌های قضایی دارم کلی است، اما در تشخیص کلاهبرداری تخصص دارم.»

او هفته گذشته هنگام صدور اعلام جرم علیه ترامپ گفت، اسناد گرد‌آوری شده نشان می‌دهد که او ارزش دارایی و مستغلات خود را سه برابر رقم واقعی جلوه داده است.

او افزود: «این میزان اختلاف با واقعیت از سوی یک شرکت مستغلات آن هم با هدف سود شخصی در چند دهه، فقط می‌تواند کلاهبرداری نام بگیرد.»

علاوه بر این، قاضی پرونده جواز فعالیت شرکت‌های ساختمانی و مستغلات دونالد ترامپ را لغو کرد و گفت با تعیین کمیسیونی دستور خواهد داد که این شرکت‌ها منحل شوند.

این حکم علاوه بر مستغلات آقای ترامپ در ایالت نیویورک، برخی دیگر از باارزش‌ترین مستغلات او در سایر نقاط آمریکا از جمله ویلای تفریحی و بزرگ او در فلوریدا و چندین ساختمان اداری و زمین گلف را نیز شامل می‌شود.

جلسات دادگاه برای ماه دسامبر برنامه‌ریزی شده‌اند. قرار است ۱۵۰ نفر شهادت دهند اما پیش‌بینی می‌شود که مجادله اصلی در اين محاکمه روی اظهارنظرهای کارشناسان در مورد اسناد مالی متمرکز شود.

دادستانی نیویورک می‌گوید دونالد ترامپ با ارائه ارقام غیرواقعی از دارایی خود توانسته است میلیون‌ها دلار وام و اعتبار غیرقانونی بگیرد و از بانک‌ها و شرکت‌های بیمه نیز خدمات ترجیحی دریافت کرده است.

به عنوان نمونه آقای ترامپ ارزش ویلای شخصی خود در فلوریدا را ۷۳۹ میلیون دلار جلوه داده است، در صورتی که طبق مقررات و استانداردهای محلی در ارزیابی قیمت مستغلات، ارزش حقیقی آن زیر ۳۰ میلیون دلار است.

این دادرسی مدنی یکی از مجموعه پرونده‌های قضایی است که آقای ترامپ به دلایل گوناگون از جمله تلاش برای تغییر دادن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ با آن مواجه است.

هر چند پرونده نیویورک در صورت اثبات جرم به ضرر مالی بزرگی برای آقای ترامپ منجر خواهد شد اما به‌مانند سایر پرونده‌ها و محاکمات که جرایم جدی‌تری را بررسی می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد که روی محبوبیت او در میان درصد بالایی از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه تاثیری داشته باشد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.