آغاز شمارش آرا دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه؛ آمارهای متفاوت از پیشتازی اردوغان و قلیچداراوغلو

0 11رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه عصر یکشنبه هفتم خرداد به پایان رسید و رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه از آغاز شمارش آرا خبر داد.

رقابت برای تصاحب پست ریاست‌جمهوری، بین رجیب طیب اردوغان که برای دو دهه رهبری کشور را در دست داشته و کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب «جمهوری‌خواه خلق» و نامزد «ائتلاف ملت»، است.

گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی حاکی است که بر اساس آمارهای غیررسمی، آقای اردوغان با ۴۳ درصد پیشتاز دور دوم انتخابات است.

با این حال تلویزیون‌های ترکیه هرکدام آمار غیررسمی متفاوتی اعلام می‌کنند. به گفته «هالک تی‌و‌ی»، از مجموع ۴۱ درصد آرا شمرده‌شده، کمال قلیچداراوغلو با ۵۰.۹ درصد پیشتاز است. این در حالی است که «ان‌تی‌وی» می‌گوید اردوغان ۵۸ درصد آرا و قلیچداراوغلو ۴۲ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

اظهارات نامزدها در زمان رای‌گیری

آقای قلیچداراوغلو صبح یکشنبه با حضور در پای صندوق رای گفت «این انتخابات در شرایط بسیار سختی برگزار شد، انواع تهمت و افترا وجود داشت. اما من به عقل سلیم مردم اعتماد دارم. دموکراسی و آزادی خواهد آمد. مردم خواهند توانست آزادانه از سیاستمداران انتقاد کنند.»

اشاره او به بازداشت شمار زیادی از خبرنگاران و فعالان سیاسی ترکیه در دوران ریاست‌جمهوری اردوغان است.

آقای اردوغان نیز بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت این اولین انتخاباتی است که به دور دوم می‌کشد و امیدوارم نتیجه هر چه باشد، به نفع مردم باشد.

او همچنین از مشارکت بالای مردمی در پای صندوق‌های رای قدردانی کرد.

بر اساس گزارش‌های رسمی، ۹۰ درصد از واجدین شرایط در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری رای داده بودند.

آقای اردوغان حمایت طیف گسترده‌ای از محافظه‌کاران و قشر مذهبی جامعه را در اختیار دارد. بیشتر جوانان، ملی‌گرایان ترک، کردهای ساکن ترکیه و طرفداران بهبودی روابط با غرب نیز حامی آقای قلیچداراوغلو هستند.

پیشتازی آقای اردوغان در دور نخست انتخابات در روز ۲۴ اردیبهشت با وجود کاهش ارزش لیر، تورم سنگین و لطمه‌دیدن شدید توان خرید بسیاری از مردم، بحران مسکن و معضل پناهجویان در این کشور حاصل شد. او ۴۹.۵۲ درصد و آقای قلیچداراوغلو ۴۴.۸۸ درصد آرا را کسب کرد. کسب بیش از ۵۰ درصد از آرا برای پیروزی یک نامزد الزامی است.

با این‌حال، سوال اصلی در ذهن مخالفان اردوغان این است که پیروزی آقای قلیچداراوغلو تا چه میزان می‌تواند بر آینده کشور و وضعیت معیشتی مردم تاثیر بگذارد.

در صورت برنده شدن آقای اردوغان، او تا سال ۲۰۲۸ در پست ریاست‌جمهوری باقی خواهد ماند.

سیاست پایین نگه‌داشتن نرخ بهره بانکی او منجر به افت شدید ارزش لیر، تورم ۸۵ درصدی و صرف ده‌ها میلیارد دلار از ذخایر ارزی برای حمایت از ارزش پول ملی کشور شده است.

از سوی دیگر، در دو دهه رهبری او بر ترکیه، این کشور از لحاظ صنعتی، گردشگری و انرژی به شدت توسعه یافته و تولید ناخالص داخلی کشور بیش از چهار برابر شده است.

سیاست خارجی ترکیه نیز طی سال‌های گذشته همواره با انتقادات غرب مواجه بوده؛ خصوصا ورود نظامیان ترک به سوریه و لیبی، همچنین روابط نزدیک اردوغان با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه.

با این‌حال، روابط او با پوتین منجر به اجازه روسیه برای صادرات غلات اوکراین با نظارت ترکیه به بازارهای جهانی شد و جلو اوج‌گیری قیمت غلات در جهان را گرفت.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سی‌ان‌ان ترک، رویترز، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.