آغاز مرمت «هتل قو» در اهواز

0 19


غلام‌رضا سلمان‌پور، سرپرست معاونت اداره‌کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان، گفت:

با پیگیری‌های انجام‌شده از سوی این اداره‌ کل و تأمین اعتبار مورد نیاز، عملیات مرمت و بهسازی این اثر تاریخی توسط میراث فرهنگی استان از روز گذشته آغاز شد.

وی ادامه داد:

طرح مرمت اثر ثبت‌ملی هتل‌قو اهواز توسط مشاور ذی‌صلاح اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان تهیه شده است. همه مرمت‌ها بر اساس این طرح مصوب انجام می‌شود که در این فاز از عملیات، مرمت عمارت میانی و بالکن‌های بنا در دستورکار قرار گرفته است.

سلمان‌پورگفت:

با توجه به ناپایدار بودن سازه هتل قو به‌منظور جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی خیابان جنب این سازه، حدفاصل خیابان خسروی و پایانه شهید فهمیده اهواز تا زمان اتمام عملیات بهسازی و مرمت مسدود شد.

عمارت تاریخی “هتل‌قو” اهواز در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شده و در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است، این عمارت در دهه ۲۰ شمسی در اجاره بانک شاهنشاهی ایران و انگلستان قرار گرفت و در دهه ۳۰ به‌عنوان نخستین هتل اهواز، محلی برای اقامت مسافران و برگزاری مراسم فرهنگی و تفریحی شد.

در دهه ۴۰ شمسی اداره بهداشت اهواز در این عمارت مستقر شد اما پس از آسیب‌هایی وارده بر اثر سیلاب سال ۱۳۴۷ این عمارت تخلیه شد. بنا بر گفته کارشناسان حوزه میراث فرهنگی، عمارت تاریخی هتل‌قو اهواز، آمیزه‌ای از تکنیک‌های معماری سنتی ایرانی و اروپایی است. در این بنا از آرایه‌های معماری مانند کاشی‌کاری، معرق‌کاری، آجرکاری، گچ‌بری‌ها، آینه‌کاری‌ها و تکنیک‌های منحصربه‌فرد نصب پله‌های پیش‌ساخته درون دیوارها استفاده شده است.

هتل قو بیانگر بخشی از تاریخچه فرهنگ اهواز و روایت‌گر قسمت مهمی از معماری یک قرن پیش در دوران گذار از سنت به مدرنیته است.

گفتنی است هتل قو ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره‌ ثبت ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.