آلمان، بریتانیا و فرانسه تحریم‌های اتمی و موشکی ایران را حفظ می‌کنند

0 5


برنامه موشکی ایران

منبع تصویر، EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

بریتانیا، آلمان و فرانسه روز پنجشنبه رسما اعلام کردند که تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک ایران که قرار بود در ماه اکتبر منقضی شود را لغو نخواهند کرد. وزارت خارجه ایران این تصمیم را «غیرقانونی و تحریک‌آمیز» خوانده است.

در بیانیه این سه کشور آمده است: «در واکنشی مستقیم به عدم پایبندی مستمر و شدید ایران به برجام از سال ۲۰۱۹، دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا قصد دارند تدابیر مربوط به اشاعه سلاح‌های اتمی و همچنین تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی علیه ایران را بعد از روز گذار طرح جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ حفظ کنند.»

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، گفت که او نامه «ای۳» را دریافت کرده و آن را به ایران، چین و روسیه – سایر شرکت کنندگان توافق – منتقل کرده است.

خبرگزاری رویترز ابتدا در ماه ژوئن به نقل از منابعی نوشت که این سه کشور چنین تصمیمی گرفته‌اند. در آن گزارش آمده بود که استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین و احتمال انتقال موشک‌های ایرانی به روسیه از دلایل لغو نشدن این تحریم‌ها است. همچنین اتحادیه اروپا معتقد است که با توجه به نقض تعهدات برجامی جمهوری اسلامی، ایران نباید از امتیازات برجام بهره‌مند شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.