آماده همکاری با آژانس برای بسته‌ شدن پرونده هستیم

0 182در واکنش به مواضع حاکی از ناامیدی در اروپا، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۲۴ شهریورماه، موضوع کمرنگ‌ شدن امید به احیای برجام را رد کرد و مدعی شد «مانعی جدی» به عنوان مسائل پادمانی در روند احیای توافق برجام وجود ندارد.

ناصر کنعانی، سخنگو، در ادامه با بیان «آمادگی» ایران برای همکاری «سازنده» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موارد مورد اختلاف، این نهاد بین‌المللی را به «پرونده‌سازی سیاسی» متهم کرد.

وی گفت ایران حاضر است «در خصوص موضوعاتی که آژانس مطرح می‌کند در یک همکاری سازنده با آژانس این موضوع‌ها را بررسی کند تا پرونده بسته و ضمانتی ایجاد شود که این موضوعات مجدداً در روند اجرایی توافق به عنوان مانع ظاهر نشود.»

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برجام و بازگشت متقابل ایران و آمریکا به این توافق در وضعیت «بن‌بست» قرار گرفته است.

آقای بورل روز چهارشنبه گفت: «ترسم این است با توجه شرایط سیاسی در ایالات متحده و بسیاری از جهت‌گیری‌ها بدون قطعیت، اکنون در یک نوع بن‌بست باقی بمانیم.»

اشاره این مقام بلندپایه اروپایی به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در آمریکاست که تا دو ماه دیگر برگزار خواهد شد و گزارش‌هایی منتشر شده است حاکی از این که با نزدیک شدن به این انتخابات دولت جو بایدن ترجیح خواهد داد فعلا در مورد برجام دست نگه دارد.

چهارشنبه شب، ۵۶ کشور، از جمله بیش از بیست عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی، پشت درهای بسته، از بیانیه قدرت‌های جهانی، سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه و ایالات متحده آمریکا حمایت کردند و از ایران خواستند «بدون اتلاف وقت پیشنهاد مدیرکل آژانس برای مراوده به منظور شفاف‌سازی و حل مسائل باقی‌مانده پادمانی» را بپذیرد.

ساعاتی پیش از خوانده شدنِ این بیانیه در جلسه شورای حکام، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، به رادیوفردا گفته بود: «ایرانی‌ها تضمین لازم دارند که اگر درست با مدیرکل همکاری کنند، این پرونده بسته می‌شود.»

وی تنها راه بسته شدن پرونده ایران را «تعامل با مدیرکل» عنوان کرده و افزود که «مدیرکل آژانس هم باید این سوال‌های احمقانه را متوقف کند که ربطی به موضوع اشاعه ندارد».

اظهارات وی در شرایطی بیان می‌شود که مقامات رسمی جمهوری اسلامی، بارها رافائل گروسی را به«سیاسی‌کاری» متهم کرده‌ و با هر گزارش انتقادی آژانس، انگشت اتهام را به سوی مدیرکل نشانه می‌روند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.