آمریکا بازداشت و ارعاب خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراض‌های ایران را محکوم کرد

0 5ابرام پیلی، معاون فرستاده ويژه دولت آمریکا در امور ایران چهارشنبه هشتم شهریور با باز نشر توییت رادیو فردا بازداشت و ارعاب خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات سال گذشته ایران را محکوم کرد.

ابرام پیلی در حساب کاربری فرستاده ويژه دولت آمریکا در امور ایران در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، با اشاره به گزارش رادیو فردا در خصوص بازداشت بازداشت ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی از معترضان اعدام شده، نوشت: آمریکا «گزارش‌ها درباره سرکوب و ارعاب خانواده‌های کشته شدگان اعتراضات (توسط جمهوری اسلامی) را از نزدیک دنبال می‌کند.»

معاون فرستاده ويژه دولت آمریکا در امور ایران اضافه کرد: «ما این تلاش واضح و آشکار برای ایجاد رعب و وحشت در بین ایرانیانی که بهای سنگینی در آستانه سالگرد درگذشت مهسا امینی پرداخته‌اند، محکوم می‌کنیم.»

پدر محمدمهدی کرمی، یکی از معترضان اعدام‌شده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، هفته گذشته در پی یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد.

یک منبع مطلع به رادیو فردا گفت که مأموران امنیتی ظهر به منزل خانواده کرمی هجوم بردند و علاوه‌ بر بازداشت اعضای خانواده، کلیه وسایل الکترونیکی شامل لپ‌تاپ و تلفن‌های همراه آنها را نیز ضبط و توقیف کردند.

همچنین به گفتۀ این منبع نزدیک به خانوادۀ کرمی، مأموران امنیتی ابتدا مادر و برادر محمدمهدی کرمی را نیز بازداشت کرده بودند و پس از ساعتی آنها را آزاد کردند اما پدر این معترض اعدام‌شده همچنان در بازداشت است.

طی روزهای اخیر همزمان با نزدیک شدن به سالگرد جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، موج بازداشت اعضای خانواده‌های کشته شده‌گان اعتراضات سراسری سال گذشته تشدید شده است و گزارش‌هایی در این زمینه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

فعالان مدنی می‌گویند، فرهاد زارع، برادر دادخواه میلاد زارع که در جریان اعتراضات سال گذشته در بابل کشته شد، بازداشت شده است.

میلاد زارع جوان ۲۵ ساله‌ در جریان اعتراضات در بابل در ۳۰ شهریور پارسال به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

هرانا، سایت مجموعه فعالان حقوق بشر، نیز گزارش داده است که امیر کیا، نامزد حنانه کیا، از کشته‌شدگان اعتراضات در نوشهر، بازداشت شده است. طبق این گزارش، نیروهای امنیتی هلیا کیا، خواهر شانزده ساله، و وحید کیا و معصومه آذری، پدر و مادر دادخواه حنانه کیا را نیز بازداشت کردند.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به خانواده حنانه کیا نوشت: «شامگاه یکشنبه پنجم شهریور، وحید، هلیا و امیر کیا، پدر، خواهر و نامزد حنانه کیا به همراه معصومه آذری، مادر این معترض جانباخته، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود واقع در نوشهر بازداشت شدند.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.