آمریکا: بالن ساقط شده بخشی از ناوگان بزرگتر بالن‌های چینی بر فراز ۵ قاره جهان بود

0 11


آمریکا می‌گوید اطلاعات به دست آمده از بقایای بالن ساقط شده را در اختیار چند کشور دیگر هم خواهد گذاشت

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آمریکا می‌گوید اطلاعات به دست آمده از بقایای بالن ساقط شده را در اختیار چند کشور دیگر هم خواهد گذاشت

مقام‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا می‌گویند به این باور رسیده‌اند که بالن تجسسی که روز شنبه هدف قرار دادند بخشی از یک ناوگان بالن‌های جاسوسی چین بوده که بر فراز ۵ قاره جهان پرواز می‌کنند. هفته پیش و همزمان با شناسایی یک بالن چینی بر فراز خاک آمریکا، رسانه‌ها از رصد یک بالن مشابه دیگر که بر فراز آمریکای جنوبی در حرکت بود خبر دادند.

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا که سفرش به پکن را به علت ورود این بالن چینی به آسمان آمریکا لغو کرد، روز چهارشنبه گفت: «ایالات متحده تنها هدف نبوده و این برنامه دامنه وسیع‌تری را دنبال می‌کرده است».

او افزوده که آمریکا اطلاعات به دست آمده از بقایای این بالن را که روز شنبه بر فراز آب‌های ساحل کارولینای جنوبی ساقط شد، در اختیار چند کشور دیگر هم خواهد گذاشت.

چین که در چند روز نخست بعد از شناسایی این بالن، نسبت به آن واکنش نشان نداده بود، نهایتا مالکیت آن را پذیرفت اما مدعی شد که این یک بالن تحقیقات هواشناسی بوده که به علت شرایط جوی از مسیر اصلی خود منحرف شده بوده است.

آمریکا اما می‌گوید این بالن بزرگ ۶۰ متر ارتفاع و صدها کیلو تجهیزات به همراه داشت به طوری که تجهیزات همراه آن به بزرگی یک هواپیمای متوسط باربری و مسافربری بوده است.

این بالن که ابتدا بر فراز ایالت مونتانا در غرب مرکزی آمریکا رصد شد، پس از عبور از نوار مرکزی غرب به شرق این کشور در بالای آب‌های ساحلی کارولینای جنوبی با موشک یک جنگنده اف-۲۱ آمریکا ساقط شد و در چند روز گذشته تیم‌های عملیاتی نیروی دریایی آمریکا مشغول جمع‌آوری بقایای آن بوده‌اند.

این ماجرا سفر آنتونی بلینکن، وزیرخارجه به پکن را تنها ۴۸ ساعت مانده به پرواز لغو کرد. این سفر بعد از مدت‌ها تنش میان دو غول اقتصادی جهان، قرار بود گامی مهم در جهت حل اختلافات دو کشور بر سر مسایلی چون تایوان و همکاری در موارد دیگری چون کووید-۱۹ باشد.

همزمان روز چهارشنبه – هشتم فوریه – روزنامه واشنگتن پست آمریکا به نقل از یک مقام ناشناس نوشت که دولت آمریکا معتقد است این بالن تجسسی ساقط شده بخشی از یک عملیات گسترده‌تر بوده و از استان ساحلی هاینان چین کنترل می‌شده و هدفش تجسس بر فراز کشورهایی چون ژاپن، هند، ویتنام، تایوان و فلیپین هم بوده است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز چهارشنبه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت به عقیده پنتاگون بالن‌های مشابهی بر فراز آمریکایی شمالی و جنوبی و همچنین جنوب‌شرق و شرق آسیا و همچنین قاره اروپا پرواز کرده‌اند.

ژنرال رایدر گفته: «ما حالا خیلی درباره این بالن‌ها و چگونگی رصد و رهگیری آنها آموخته‌ایم». او گفته اکنون اطمینان دارد که نهادهای نظامی آمریکا توانسته‌اند خود را برای «رهگیری و مقابله با این توانمندی‌های تجسسی» آگاه و مجهز کنند.

او گفته اگر چه این بالن‌ها با هدف عملیات تجسسی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما انواع مختلفی دارند و به لحاظ اندازه و توانایی متنوع‌اند.

مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند بالن‌هایی نظیر آنچه روز شنبه ساقط شد تاکنون دست کم ۴ بار از آسمان آمریکا عبور داده شده‌اند هر چند ژنرال رایدر روز چهارشنبه جزییات در شرح این ادعای خود ارایه نکرد.

بیشتر بخوانید:Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.