آمریکا با حمله زمینی احتمالی ترکیه به سوریه مخالفت کرد؛ درخواست فرانسه و روسیه برای «خویشتن‌داری» آنکارا

0 41به دنبال اعلام آمادگی ترکیه برای حمله زمینی به شمال سوریه، آمریکا با هرگونه اقدام نظامی برای بی‌ثبات کردن سوریه مخالفت کرد و روسیه و فرانسه نیز در این زمینه آنکارا را به «خویشتن‌داری» فراخواندند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور نگرانی‌های جدی خود را در مورد تاثیر چنین حمله‌ای بر هدف مبارزه با داعش به آنکارا اعلام کرده است.

این سخنگو در پاسخ مکتوب به پرسش‌های رویترز در این زمینه ادامه داد: «همانطور که به شرکای سوریه درباره حملات یا تشدید تنش هشدار داده‌ایم، از ترکیه نیز خواسته‌ایم از چنین عملیاتی جلوگیری کند».

او افزود: «ما همچنان به مخالفت با هرگونه اقدام نظامی که وضعیت را در سوریه بی‌ثبات می‌کند یا حاکمیت عراق را از طریق اقدامات نظامی ناهماهنگ با دولت عراق نقض می‌کند، ادامه می‌دهیم».

وزارت خارجه آمریکا همچنین با حملات اخیر به جنوب ترکیه که بنا بر گزارش‌ها به کشته شدن چندین غیرنظامی منجر شده، ابراز مخالفت کرد.

همزمان، کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز نگرانی درباره حمله احتمالی زمینی ترکیه به سوریه گفت: «ما هر بار نگرانی و تمایل خود را به صریح‌ترین وجه ابراز کرده‌ایم که ترکیه خویشتن‌داری بیشتری از خود نشان دهد».

او افزود: «ما این نگرانی امنیتی ترکیه را در مواجهه با تروریسم درک می‌کنیم اما نه با این نوع ابزار و این نوع روش».

الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور سوریه نیز روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که همکاران ترکیه‌ای خود را متقاعد کنیم که از توسل به استفاده بیش از حد از زور در خاک سوریه خودداری کنند تا از تشدید تنش جلوگیری شود».

نیروهای هوایی ترکیه روز یکشنبه عملیات «پنجه شمشیر» را علیه مواضع کردها در شمال عراق و سوریه آغاز کردند که بنا بر گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه ۳۷ نفر در این حملات جان خود را از دست دادند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه در بازگشت از قطر به خبرنگاران گفت: «شکی نیست که این عملیات به عملیات هوایی محدود نیست».

یک هفته پس از انفجار مرگبار در استانبول، وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه از آغاز حملات هوایی این کشور در شمال عراق و سوریه خبر داد و ادعا کرد از این مناطق «به عنوان پایگاه‌های تروریست‌ها» استفاده می‌شود.

پیشتر وزیر کشور ترکیه ادعا کرده بود افراد دستگیرشده در ارتباط با این انفجار، با پ‌.کا.کا ارتباط داشته‌اند و دستور بمب‌گذاری از شهر مرزی کوبانی در سوریه آمده بود.

اما حزب کارگران کردستان (پ‌.کا.کا) و نیروهای کرد شمال سوریه ادعای دولت ترکیه مبنی بر دست داشتن این حزب در انفجار استانبول را رد کردند.

ترکیه آخرین بار در سال ۱۳۹۸ به شمال سوریه حمله زمینی کرد و رجب طیب اردوغان در ماه‌های گذشته نیز بارها از آمادگی ترکیه برای یک «عملیات نظامی» دیگر به شمال سوریه سخن گفته بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.