آمریکا برای شناسایی سه عامل حملات سایبری در ایران ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرد

0 88مقامات ارشد وزارت دادگستری و پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور سه شهروند ایران را به استفاده از «باج‌افزارها» و «حملات سایبری» به زیرساخت‌های «حیاتی» ایالات متحده متهم کردند.

دادگستری آمریکا همچنین پاداشی تا ۱۰ میلیون دلار برای اطلاعات در مورد «این سه عامل سایبری» تعیین کرده است.

دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای احمد خطیبی، ۴۵ ساله، امیرحسین نیک‌آیین، ۳۰ ساله، و منصور احمدی، ۳۴ ساله، را به عنوان عاملان حملات سایبری با هدف «هک‌کردن» و آسیب رساندن به نهادها و شهروندان ایالات متحده متهم کرد.

طبق این گزارش، احتمالا این سه نفر در ایران زندگی می‌کنند.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا اشاره‌ای به ارتباط این افراد به دولت جمهوری اسلامی نشده است. اما گفته شده که این افراد با سپاه پاسداران در ارتباط هستند.

مقام‌های دادگستری آمریکا می‌گویند این حملات سایبری صرفا برای به دست آوردن منافع مالی و با خیالی آسوده از هرگونه تعقیب قضایی صورت گرفته است.

در کیفرخواست علیه این سه نفر آمده است که آنها صدها شخص حقیقی، نهادهای ایالتی، سیستم‌های حمل و نقل، هوا فضا، شرکت‌های برق و حتی یک سازمان کوچک غیرانتفاعی پناهگاه برای قربانیان خشونت خانگی را هدف قرار دادند.

فیلیپ سلینگر، دادستان ایالات نیوجرسی گفته است: «حملات سایبری مرتبط با باج خواهی – مانند آنچه در اینجا اتفاق افتاد – شکل خاصی از جنایات سایبری مخرب است.»

دادستان ایالت نیوجرسی تاکید کرده است: «هیچ شکلی از حملات سایبری قابل قبول نیست، اما حملات باج‌افزاری که خدمات زیرساخت‌های حیاتی مانند مراکز بهداشتی و درمانی و سازمان‌های دولتی را هدف قرار می‌دهند، تهدیدی برای امنیت ملی ما هستند.»

در این کیفرخواست تصریح شده است که این افراد با شناسایی نقاط ضعف نرم‌افزارها اقدام به فعالیت‌های باج‌افزاری و همچنین نفوذ به رایانه‌ها و سرقت اطلاعات، نه تنها در آمریکا بلکه حتی در دیگر کشورها افراد و نهادها را هدف قرار می‌دادند و قربانیان را تهدید می‌کردند در صورت عدم پراخت مبلغ هنگفت درخواستی، اطلاعات آنها را منتشر خواهند کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در همین روز ۱۰ فرد، از جمله این سه نفر، و دو نهاد ایرانی را به اتهام دست داشتن در حملات سایبری، از جمله به‌کارگیری باج‌افزارها، تحریم کرد.

این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که افراد و نهادهای تحریم‌شده همگی با سپاه پاسداران مرتبط هستند و هدف از تحریم آنها حفاظت از شهروندان آمریکایی در برابر حملات سایبری از قبیل باج‌افزارهاست.

در این بیانیه آمده است، برخی از فعالیت‌های افراد تحریم شده تا حدی می‌تواند با گروه‌هایی چون «بچه گربه‌های ملوس»، «فسفر» و « ای‌پی‌تی۳۵» همپوشانی داشته باشد. شرکت‌های امنیت سایبری این گروه‌ها را مرتبط با سپاه پاسداران می‌دانند.

با استفاده از فکس نیوز و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.