آمریکا برای مقابله با اقدامات ایران در توقیف کشتی‌ها نیروهای بیشتری به منطقه اعزام می‌کند

0 12ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده٬ سنتکام٬ روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه اعلام کرد، وزیر دفاع آمریکا در واکنش به تلاش‌های اخیر ایران برای توقیف کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، دستور اعزام بخشی از نیروهای واحد آبی-خاکی ارتش این کشور را به منطقه صادر کرد.

در بیانیه سنتکام آمده است که اعزام این نیروها توان، قابلیت و انعطاف‌پذیری نیروهای دریایی ایالات متحده در منطقه را افزایش خواهد داد.

آمریکا می‌گوید، ایران در دو سال اخیر نزدیک به ۲۰ کشتی تجاری با پرچم‌های بین‌المللی را مورد آزار و اذیت، حمله یا توقیف قرار داده است.

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام در این زمینه گفت که سنتکام خود را به دفاع از آزادی ناوبری درمحدوده مسئولیتش که شامل برخی از آب‌راه‌های مهم جهان است، متعهد می‌داند.

او اضافه کرد: «نیروهای اعزامی، قابلیت‌های منحصر بفردی دارند تا با اتکا به آنها بتوانیم به همراه شرکایمان در منطقه از جریان آزاد تجارت بین‌المللی محافظت بیشتری بکنیم و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را برقرار سازیم.»

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، دوشنبه گذشته اعلام کرد که ایالات متحده قرار است چندین فروند هواپیمای جنگنده اف-۳۵،‌جنگنده‌های اف ۱۶ و ناوشکن «توماس هادنر» را – که پیش از این در دریای سرخ مستقر بوده – منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز اعزام کند.

مقامات دفاعی آمریکا نیز هفته گذشته از استقرار تعدادی هواپیمای اف-۱۶ در منطقه در طول تعطیلات آخر هفته خبر دادند. همچنین از دو هفته پیش، هواپیماهای جنگنده اِی-۱۰ برای مواجهه با فعالیت‌های ایران، در منطقه مستقر شده‌اند.

در حالی خبر اعزام نیروهای بیشتر آمریکا به منطقه اعلام می‌شود که فرمانده نیروی دریایی سپاه در همین روز با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی و تدارک برای تخلیه محموله آن در آمریکا، تهدید کرد هر شرکت نفتی که این محموله را تخلیه کند، مسئول خواهد بود.

علیرضا تنگسیری در ادامه تهدید خود گفت اعلام می‌کنیم ما آن شرکت نفتی را که بخواهد نفت ما را از این کشتی خالی کند مسئول می‌دانیم، ضمن این‌که آمریکا را هم مسئول می‌دانیم.

تهدیدهای این مقام ارشد سپاه دو روز بعد از انتشار گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال درباره هراس شرکت‌های آمریکایی از تخلیه محموله نفتکش «سوئز راجان» مطرح می‌شود.

این گزارش تصریح کرده بود دادستان‌های فدرال ایالات متحده نمی‌توانند ۸۰۰ هزار بشکه نفت توقیف‌شدۀ ایران را به حراج بگذارند، زیرا شرکت‌های آمریکایی حاضر به تخلیه این محموله نفتی از نفت‌کش یونانی لنگرگرفته در تگزاس نیستند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها با طرح اتهاماتی نظیر «برخورد با تاسیسات دریایی یا شناورها»، «آلوده کردن محیط زیست» و غیره چندین نفتکش خارجی را توقیف کرده و بعد از دریافت امتیازات از کشورهای خارجی، از جمله رفع توقیف نفتکش‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی، آنها را آزاد کرده‌اند.

سازمان های بین‌المللی دریایی در هفته‌های اخیر نسبت به تهدید کشتی‌های تجاری در خلیج فارس از جمله تنگه هرمز هشدار داده بودند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.