آمریکا به صورت «روش‌مند» به کاهش تولید نفت عربستان واکنش نشان خواهد داد

0 45در پی تصمیم اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش تولید نفت، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که رئیس‌جمهوری آمریکا در روابط با عربستان تجدیدنظر خواهد کرد.

جیک سالیوان روز یکشنبه ۲۴ مهر به شبکه سی‌ان‌ان گفت جو بایدن به‌صورت »روش‌مند« به کاهش تولید نفت عربستان واکنش نشان خواهد داد و گزینه‌های پیش رو شامل بازبینی در کمک‌های امنیتی خواهد بود.

با این‌حال، او تصریح کرد که هیچ تغییر فوری در روابط با عربستان اتفاق نخواهد افتاد: «آقای بایدن اقدام فوری نخواهد کرد. او به‌صورت روش‌مند و راهبردی عمل می‌کند؛ وقت برای مشاوره با اعضای هر دو حزب (جمهوریخواه و دمکرات) اختصاص خواهد داد و همچنین فرصتی برای نشست رو در رو با کنگره برای ارزیابی گزینه‌ها خواهد داشت».

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری عربستان و روسیه اخیرا تصمیم گرفتند که از ابتدای ماه نوامبر آینده تولید نفت خام خود را به میزان دو میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این تصمیم بلافاصله باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

آقای بایدن روز ۱۹ مهر در واکنش به تصمیم ائتلاف کشورهای تولیدکننده نفت موسوم به «اوپک پلاس»، اعلام کرد که این تصمیم برای عربستان سعودی «عواقب» خواهد داشت.

افزایش قیمت نفت در شرایط کنونی می‌تواند موجب افزایش درآمدهای دولت روسیه و تامین مالی بیشتر جنگ‌افروزی مسکو در اوکراین شود.

با این‌حال، وزارت خارجه عربستان سعودی روز ۲۲ مهر در بیانیه‌ای گفت واشینگتن از این کشور خواسته بود که تصمیم اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش تولید نفت یک ماه به تاخیر بیفتد.

هر چند در این بیانیه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود اشاره‌ای نشده است ولی به تاخیر انداختن تصمیم کاهش تولید نفت باعث می‌شد که بهای سوخت خودرو در آمریکا حداقل تا زمان برگزاری این انتخابات افزایش نیابد.

در این میان، باب منندز، رئیس کمیته قدرتمند روابط خارجی سنای آمریکا، روز ۱۹ مهر ریاض را به حمایت از مسکو متهم و تهدید کرد که هرگونه فروش آتی تسلیحات به عربستان سعودی را مسدود خواهد کرد.

آقای سالیوان در ادامه تصریح کرده است گزینه‌های آقای بایدن شامل تغییرات در رویکرد آمریکا به کمک‌های امنیتی به عربستان است.

او گفت نمی‌خواهد پیش از تصمیم رئیس‌جمهوری اظهار نظر کند، اما واکنش آمریکا فوری نخواهد بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت آقای بایدن برنامه‌ای برای دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در اجلاس ماه نوامبر رهبران گروه ۲۰ در اندونزی ندارد.

با استفاده از گزارش سی‌ان‌ان، رویترز، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.