آمریکا به نظرات ایران جواب داد، هنوز برای دستیابی به توافق دیر نشده است

0 86ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که دولت جوبایدن بر این باور است هنوز برای دستیابی به توافقی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران دیر نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات وزیر خارجه این کشور در روز گذشته تصریح کرد: «دیدگاه‌های خود را درباره آخرین پاسخ ایران ارائه کرده‌ایم و تمایل ندارم بیشتر از آنچه تاکنون گفته شده در عرصه علنی درباره آن صحبت کنم.»

ند پرایس اضافه کرد، پاسخ اخیر ایران ما را در موقعیت دستیابی به توافق قرار نداد، بلکه از جهات بسیاری گامی به عقب بود، البته این مذاکره است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده هم روز گذشته گفته بود پاسخ اخیر ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا گامی رو به عقب بود و دورنمای دستیابی به توافق در کوتاه مدت را بعید می‌سازد.

به دنبال بی‌نتیجه ماندن ۱۶ ماه گفت‌وگوهای چند جانبه ايران با کشورهای عضو برجام و مذاکرات غيرمستقيم با آمريکا برای احیای برجام، ماه گذشته اتحاديه اروپا يک پيشنهاد نهايی برای برون رفت از بن‌بست در این مذاکرات ارائه کرد.

ایران و آمریکا پاسخ‌های خود را به این پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا ارائه کردند. اما ایران در آخرین پاسخ خود در ۱۱ شهریور خواستار دریافت تضمین‌ها از آمریکا برای بسته شدن پرونده پادمانی در آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

این درخواست ایران، امید اعضای اروپایی برجام و آمریکا را برای احیای این توافق کاهش داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود تصریح کرد: «هنوز برای نهایی کردن یک توافق (با ایران) دیر نشده است.»

ند پرایس تاکید کرد که بازگشت متقابل به برجام منافع امنیت ملی آمریکا را تامین می‌کند و ایالات متحده همچنان بازگشت به این توافق را به عنون یک هدف دیپلماتیک پی می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت در صورتی که ایران قادر نباشد یا تمایل نداشته باشد به برجام بازگردد، ایالات متحده گزینه‌های دیگری را مد نظر خواهد داشت.

او از ایران خواست با کنار گذاشتن خواسته‌های «فرابرجامی» با حسن نیت به مذاکرات ادامه دهد.

رد گزارش درباره به حاشیه رانده شدن رابرت مالی

ند پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارشی درباره به حاشیه راندن شدن راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، تاکید کرد چنین گزارشی صحت ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد، راب مالی به طور روزانه و فعالانه در مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با ایران مشارکت دارد.

ند پرایس تاکید کرد، او هدایت تیمی را در این وزارتخانه بر عهده دارد که با همکاران خود در کاخ سفید، وزارت خزانه‌داری، جامعه اطلاعاتی و بخش‌های دیگر در مورد تلاش‌ها برای دستیابی به بازگشت متقابل به پایبندی به برجام و همچنین برنامه گزینه‌های جایگزین در حال تعامل است.

رابرت مالی قرار است چهارشنبه برای ارائه توضیحات درباره مذاکرات برجام در نشستی محرمانه با اعضای کنگره این کشور شرکت کند.

رابرت مالی به همراه برت مک گورک، هماهنگ کننده امور خاورمیانه کاخ سفید، پیش از این در ۱۵ ژوئن با حضور در کنگره، گزارشی از آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای با ایران ارائه کرده بود.

با استفاده از «سی اسپن» و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.