آمریکا خواستار پاسخگویی مقام‌های جمهوری اسلامی در قبال مرگ مهسا امینی شد

0 62در حالی که مرگ مهسا امینی دختر ۲۲ ساله ایرانی در حبس «پلیس امنیت اخلاقی» به داغ‌ترین موضوع در رسانه‌های آمریکا در ارتباط با ایران تبدیل شده است، دولت جو بایدن خواهان پاسخگویی ایران در قبال مرگ این دختر شد.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه ۲۸ شهریور در بیانیه‌ای گفت: مرگ مهسا امینی «پس از جراحات وارده در زمان بازداشت او در پلیس به اتهام حجاب “نامناسب”، یک توهین وحشتناک و فاحش به مبانی حقوق بشر است».

این مقام ارشد کاخ سفید افزود: «زنان ایران باید حق داشته باشند که به‌دور از خشونت و اذیت و آزار هر چه می‌خواهند بپوشند» و رژیم ایران «باید به توسل به خشونت علیه زنان که حق استفاده از آزادی‌های اساسی خود را دارند، پایان دهد».

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد که این نهاد با خانواده و بستگان مهسا ابراز همدردی می‌کند.

پیشتر نیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز ۲۵ شهریور به خبر مرگ مهسا امینی واکنش نشان داده و تاکید کرده بود که واشینگتن به تلاش برای «پاسخگو کردن مقامات ایران در موارد نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد».

مهسا (ژینا) امینی دختر سقزی که همراه خانواده خود به سفر رفته و پس از چند روز در شمال، هفته گذشته به تهران رسیده بود تا بستگان خود در پایتخت را ملاقات کند، توسط ماموران «گشت ارشاد» بازداشت کرد تا برای «ارشاد و آموزش» ببرد.

اظهارات خانواده و شواهد متعدد دیگری حاکی است که او در بازداشت هدف ضربات شدید از ناحیه سر قرار گرفته و جمجمه‌اش شکسته است. اما «پلیس امنیت اخلاقی» با نشان دادن فیلمی شدیدا تقطیع شده، تنها لحظاتی را نشان داد که او ناگهان در کنار ده‌ها زن و دختر بازداشتی دیگر به زمین می‌افتد.

فیلم نهاد یاد شده لحظه افتادن او در سالن را نشان می‌دهد بدون آن‌که معلوم شود پیش از آن بر او چه گذشته است.

مهسا که دو روز در حالت کما به بیمارستان انتقال یافته بود، روز شنبه جان داد.

نهادهای متعدد جمهوری اسلامی در سه روز اخیر تلاش کرده‌اند تا افکار عمومی را در مورد نحوه فوت مهسا امینی توجیه کنند ولی اعتراضات گسترده خیابانی و موج وسیع واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به این اتفاق نشان می‌دهد که موفقیتی نداشته‌اند.

مرگ این دختر جوان موجب خشم شدیدی در ایران شده و در جامعه جهانی نیز به عنوان نمونه رفتار زن‌ستیزانه حکومت جمهوری اسلامی، در صدر اخبار و گزارش‌های رسانه‌‌ها قرار گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ف.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.