آمریکا مجوز گسترش خدمات اینترنتی برای ایرانیان را صادر کرد

0 134در پی قطع گسترده اینترنت در میانه سرکوب اعتراضات مردمی در ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز کلی گسترش دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان را صادر کرد.

بر اساس این بیانیه که روز جمعه اول مهر ماه در وبسایت خزانه‌داری منتشر شده است، آمریکا می‌خواهد حمایت از آزادی بیان برای مردم ایران را با به روز رسانی مجوزهای دولتی افزایش دهد.

والی آدیمنو معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «در حالی که مردم شجاع ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، آمریکا حمایت خود از گردش آزاد اطلاعات برای شهروندان ایرانی را دوباره افزایش می‌دهد.»

وی سپس ضمن تاکید بر ادامه این حمایتها در هفته‌های آتی اظهار داشتایم: «ما با تغییرات جدیدی که در مجوزها داده‌، به مردم ایران برای مقابله بهتر با تلاش‌های جمهوری اسلامی جهت نظارت و سانسور کمک می‌کنیم.»

خزانه‌داری می‌گوید آمریکا قبلا نیز ارائه برخی خدمات مربوط به اینترنت را برای ایرانی‌ها از تحریم معاف کرده بود، اما معافیت‌های جدید روز جمعه در راستای به روز رسانی مجوزهای کلی دسترسی به اینترنت برای ایرانی‌ها است.

مجوزهای جدید خزانه‌داری پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و کنفرانس‌های ویدیویی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و مجوزهای بیشتری را برای خدماتی ارائه می‌دهد که از ابزارهای ارتباطی پشتیبانی می‌کنند تا از این طریق به مردم ایران در «مقابله با سانسور سرکوبگر اینترنتی و ابزارهای نظارتی توسط رژیم ایران» کمک کند.

مجوزهای جدید همچنین شامل ارائه برنامه‌های خدمات اینترنتی ضد ویروس‌ها، برنامه‌های ضد ردگیری، ضد بدافزارها، وی‌پی‌ان‌ها و برنامه‌های ضدسانسور است و شرط قبلی «استفاده شخصی» از این برنامه‌ها را لغو می‌کند تا شرکت‌ها نیز بتوانند از آن بهره بگیرند.

خزانه‌داری می‌گوید جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گذشته دسترسی اکثریت ۸۰ میلیون جمعیت ایران را به اینترنت محدود کرده تا مانع از مشاهده سرکوب خشن معترضان توسط مردم شود، اما در این حال آمریکااز دسترسی مردم به اطلاعات حمایت بیشتری می‌کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه با انتشار توئیتی اعلام کرد که واشینگتن با مجوزهای جدیدی، گامی در جهت گسترش آزادی اینترنتی و گردش آزاد اطلاعات برای مردم ایران برداشته است.

گروهی از نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا در نامه‌ای به ژانت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده از او خواسته بودند که با توجه به اعتراضات اخیر در ایران، در صورت دریافت تقاضای ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کند.

در نامه نمایندگان کنگره آمریکا آمده است، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، روز دوشنبه اعلام کرده که برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران خواستار معافیت از تحریم‌های ایران است و «اگر چنین درخواستی برای مجوز ارسال شود، از شما می‌خواهیم فوراً آن را تأیید کنید.»

گزارش‌های رسیده حاکی است همزمان با گسترش اعتراضات به مرگ مهسا امینی٬ اینترنت در بسیاری از نقاط ایران به ویژه در شهر تهران دچار اختلال‌های گسترده‌ای شده و نهادهای امنیتی و وزارت ارتباطات، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد، برخی تجهیزات ماهواره اینترنتی اجازه صادرات به ایران را دارند.

با استفاده از گزارش‌های خزانه‌داری آمریکا و رادیو فردا؛ د.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.