آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های مالی ایران را تمدید کرد

0 7


پرچم ایران و آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

ایالات متحده با تمدید معافیت عراق از تحریم‌های بانکی ایران، امکان ادامه بازپرداخت بدهی بغداد به تهران بر سر خرید برق را فراهم کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را منتشر نکرد، اعلام کرد منابع مالی آزاد شده تنها برای خریداری کالاهای بشردوستانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام آمریکایی بدهی عراق به ایران معادل ۱۰ میلیارد دلار است.

این مقام آمریکایی گفت:‌ «این تصمیم به عراق امکان می‌دهد از منابع مالی خود برای پرداخت هزینه واردات برق از ایران اقدام کند.»

به گفته این مقام آمریکایی، پول آزاد شده به حساب‌های بانکی محدود شده در عراق منتقل خواهد شد.

آمریکا خرداد امسال نیز به عراق اجازه داد نزدیک به سه میلیارد دلار از بدهی‌های ایران را بپردازد.

این تصمیم در حالی اعلام شده است که بازپرداخت بدهی عراق به ایران بابت واردات برق و گاز به معضل مهمی در روابط تجاری دو کشور تبدیل شده است.

پیش از این متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود معافیت عراق از تحریم‌های بانکی ایران از سال ۲۰۱۸ در دولت دونالد ترامپ به اجرا گذاشته شده بود.

به گفته آقای میلر این معافیت پیش از این ۲۰ بار تمدید شده است.

به گفته آقای میلر پول آزاد شده در حساب‌های بانکی محدود شده قرار می‌گیرد و تنها برای خرید کالاهای بشردوستانه مانند غذا و دارو و «برای مردم ایران» استفاده خواهد شد.

آقای میلر گفت حکومت ایران کماکان از منابع مالی خود برای بی ثبات سازی منطقه استفاده می‌کند و برآورده کردن نیازهای مردم ایران در اولویت آن نیست. با این حال آمریکا نمی خواهد مردم ایران را به خاطر سیاست‌های جمهوری اسلامی تنبیه کند.

پیش از این، توافق تهران و واشنگتن برای آزادسازی زندانیان دوتابعیتی در ازای رفع مسدودیت از ۶ میلیارد دلار از منابع مالی ایران در کره جنوبی با انتقاد جمهوری‌خواهان و بعضی از مخالفان جمهوری اسلامی قرار گرفته بود.

این پول به قطر منتقل شده و به گفته مقام‌های آمریکایی برای تامین نیازهای بشردوستانه استفاده خواهد شد.

آقای میلر سه‌شنبه گفت هنوز از پول‌ منتقل شده به قطر برداشتی صورت نگرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.