آمریکا مقامات جمهوری اسلامی را تنها عامل نارضایتی و تداوم اعتراضات در ایران دانست

0 59ند پرایس گفت: «تداوم تظاهرات به‌علت خواسته‌های مشروع مردم ایران است، نه دخالت دیگران و جمهوری اسلامی نباید هیچ فرد یا کشوری را به‌جز خود مسئول ادامه تظاهرات بداند.»

پرایس، در کنفرانس خبری روز دوشنبه افزود: «تظاهرات به‌خاطر آرمانهای مشروع، واقعی و قلبی مردم ایران است و علت اینکه ادامه پیدا کرده این است که مردم معتقدند حکومت، آنها را از حقوق و خواسته‌هایش محروم می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تمجید از تظاهرات‌کنندگان و معترضان ایرانی گفت: «آن‌ چه بسیاری را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده این است که این جنبش با وجود سرکوب شدید حکومتی، تداوم دارد و متوقف نمی‌شود.»

او با رد دخالت آمریکا در اعتراضات بر ادامه همبستگی با مردم ایران تاکید و تصریح کرد: «نقش آمریکا فقط این است که سرکوب‌گران و مسئولینی که با مردم با خشونت رفتار و اینترنت را قطع می‌کنند، وادار به پاسخگویی کند.»

گفتنی است کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، جمعه شب در نشستی خبری تایید کرد که دولت جو بایدن مکانیسم‌های جدیدی برای فشار بیشتر بر حکومت ایران در دست بررسی دارد.

او گفت: «سیاست ما حمایت از حق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان است – این همان کاری است که ما انجام می‌دهیم – همان چیزهایی که این جوانان ایرانی می‌خواهند و سزاوار آن هستند. آنها باید آینده خود و ایران را تعیین کنند و رژیم باید دست از خشونت و ارعاب بردارد. ما در این مورد بسیار صریح بوده‌ایم. همانطور که می‌دانید، هفته گذشته تحریم‌هایی را اعلام کردیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

دولت جو بایدن در واکنش به اعتراضات سراسری در ایران و در چارچوب مسئول دانستن مقامات سرکوب‌گر جمهوری اسلامی، تاکنون علاوه بر افراد و نهادهای مسئول سرکوب در ایران، در عرصه بین‌المللی نیز خواستار پاسخگو دانستن تهران شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.