آمریکا هفت نهاد ایرانی را به‌دلیل کمک نظامی و ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرد

0 16وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن هفت شرکت و سازمان ایرانی را به‌دلیل کمک نظامی و ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرد.

تحریم‌های جدید ورود شرکت‌های خارجی به هرگونه تعامل تجاری و مالی با این نهادها را در معرض ریسک تحریم شدن قرار می‌دهد.

به گزارش وزارت بازرگانی آمریکا، شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی (داما)، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان تحقیقات و جهادخودکفایی سپاه پاسداران، شرکت «اوج پرواز ما دو نفر»، شرکت پرآور پارس، صنایع هوایی قدس و مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد در لیست تحریم‌های جدید این وزارتخانه قرار گرفته‌اند.

این گزارش در ادامه می‌افزاید شرکت‌های یاد شده در ساخت پهپاد فعال هستند و ایران در اقدامی علیه امنیت ملی و منافع سیاست خارجی آمریکا، پهپادهای تولیدی خود را به روسیه تحویل می‌دهد تا از آن‌ها در جنگ اوکراین استفاده کند.

پیشتر وزارت خزانه‌داری آمریکا، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی به خاطر ارسال صدها پهپاد انتحاری به روسیه برای هدف قرار دادن تاسیسات غیرنظامی و اماکن مسکونی اوکراین وضع کرده بودند.

ایران برای ماه‌ها ارسال پهپاد به روسیه را انکار می‌کرد و نهایتا وزیر خارجه ایران اقرار کرد که پهپادهای ایرانی به‌صورت محدود و قبل از جنگ اوکراین به روسیه تحویل داده شده است.

اوکراین اظهارات حسین امیرعبداللهیان را رد کرده و می‌گوید تاکنون صدها پهپاد ایرانی را ساقط کرده است.

آمریکا و برخی کشورهای اروپایی نیز اعلام کرده‌اند که متخصصان ایرانی در اراضی اشغال شده اوکراین مشغول آموزش نیروهای روسی برای استفاده از پهپادهای ایرانی هستند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.