آمریکا هواپیماهای باری ایران را به فهرست ناقضان تحریم‌های روسیه اضافه کرد

0 196وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۲۸ شهریور سه هواپیمای باری تحت کنترل شرکت‌های هواپیمایی ایران را به فهرست ناقضان تحریم‌های روسیه اضافه کرد.

به گفته وزارت بازرگانی آمریکا، سه هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت‌های ایران ایر، ماهان و قشم فارس را به لیست ناقضان تحریم‌های کنترل صادرات آمریکا علیه روسیه به‌دلیل تهاجم نظامی این کشور به اوکراین اضافه کرده است.

این گزارش می‌افزاید هواپیماهای باری یاد شده اقدام به حمل بار، از جمله محصولات الکترونیکی، به روسیه کرده‌اند که نقض آشکار محدودیت‌های کنترل صادرات اعمال شده توسط آمریکا است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد در لیست وزارت بازرگانی آمریکا ۱۸۳ هواپیمای ناقض تحریم‌های کنترل صادرات این کشور علیه روسیه وجود دارد که سه ردیف اول آن متعلق به شرکت‌های هواپیمایی ایران است.

این گزارش می‌افزاید آمریکا قبلا علیه شرکت‌های هواپیمایی یاد شده انواع محدودیت‌های تحریمی اعمال کرده بود.

وزارت بازرگانی آمریکا توضیح نداده که این هواپیماها کدام نوع محصولات الکترونیکی را به روسیه حمل کرده‌اند و مبدا ارسال این محصولات ایران بوده است یا کشور دیگری.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌های زیادی از انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین منتشر شده بود.

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» روز شنبه در گزارشی نوشت که روسیه با استفاده از پهپادهای «شاهد» ایران حملات «ویرانگری» را به نیروهای اوکراین در خارکیف انجام داده است.

سرهنگ رادیون کولاگین، از فرماندهان ارتش اوکراین، هم به این روزنامه گفته است: روسیه در هفته گذشته پهپادهای «شاهد ۱۳۶» را در جبهه‌های شمال منطقه خارکیف به کار گرفته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.