آمریکا و آلمان تانک‌های «آبرامز و لئوپارد» به اوکراین می‌دهند

0 8منابع مطلع روز سه‌شنبه چهارم بهمن گفته‌اند که انتظار می‌رود دولت آمریکا، چهارشنبه تصمیم خود را برای تحویل تانک‌های «آبرامز» به اوکراین اعلام کند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نیز موافقت خود را با ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین اعلام کرده و گفته است با تحویل این تانک‌ها از سوی کشورهای دیگر به اوکراین مخالفتی ندارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی ویدئویی خود شامگاه سه‌شنبه گفت: «مذاکرات باید با تصمیم‌گیری نهایی به پایان برسد. در خصوص تقویت نیروهای دفاعی ما در برابر تروریست‌ها باید تصمیم‌گیری نهایی شود. متحدان ما تانک‌های مورد نیاز را در اختیار دارند.»

دو منبع مطلع آمریکایی به رویترز گفته‌اند ایالات متحده آماده تحویل تانک‌های«آبرامز» به اوکراین است. یک مقام سوم آمریکایی نیز گفته است، آمریکا ۳۰ تانک آبرامز در اختیار کی‌یف قرار خواهد داد.

منابع مطلع در آلمان هم گفته‌اند صدر اعظم این کشور با تحویل تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین موافقت کرده و مخالفتی با اقدام لهستان برای فرستادن چنین تانک‌هایی به اوکراین ندارد.

لهستان گفته بود که تانک‌های یادشده ساخت آلمان است و این کشور باید به لهستان که خریدار تانک‌ها است، مجوز تحویل آن را به کشور سوم بدهد.

لهستان درخواست رسمی تحویل تانک‌ها به اوکراین را رسما روز سه‌شنبه، چهارم بهمن، به دولت برلین ارائه کرد.

در گزارش‌های پیشین آمده بود که آلمان موافقت خود با تحویل این نوع تانک مدرن به اوکراین را مشروط به آن کرده که آمریکا نیز تانک‌های پیشرفته‌ای، از جمله از نوع «آبرامز» را به اوکراین بدهد.

رویترز می‌گوید در حالی که هنوز برلین یا واشینگتن به طور رسمی این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند، مقامات اوکراینی می‌گویند دریافت چنین تانک‌هایی می‌تواند یک تغییر بالقوه در جبهه‌های نبرد در جنگ ۱۱ ماهه با روسیه ایجاد کند.

آندر‌ی یرماک، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری اوکراین، در حساب کاربری خود در تلگرام نوشت: «چند صد تانک برای نیروهای ما… این چیزی است که به مشت واقعی دموکراسی تبدیل خواهد شد.»

دولت اوکراین ماه‌هاست از کشورهای غربی درخواست دریافت تانک‌ کرده است و می‌گوید چنین اقدامی به نیروهایش قدرت آتش و تحرک لازم برای شکستن خطوط دفاعی روسیه و بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی در شرق و جنوب را می‌دهد. آلمان تاکنون از اقداماتی که می‌تواند باعث تشدید تنش با مسکو شود، خودداری کرده است.

با استفاده از گزارش رویترزSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.