آمریکا پرتاب «موشک ماهواره‌بر» پیونگ‌یانگ را محکوم کرد؛ خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد پرتاب ناموفق بوده است

0 10سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید ضمن محکوم کردن پرتاب موشک ماهواره‌بر کره شمالی با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک گفت که این اقدام نقض «گستاخانه» قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است که وضعیت امنیتی منطقه و فراتر از آن را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد.

آدام هاج تصریح کرد: رئیس‌جمهوری آمریکا و تیم امنیت ملی او در هماهنگی نزدیک با متحدان ایالات متحده، وضعیت را ارزیابی می کنند و از پیونگ یانگ می‌خواهند تا فورا اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف و در عوض تعامل را انتخاب کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد ایالات متحده تمام اقدامات لازم را برای تضمین امنیت آمریکا و دفاع از کره جنوبی و ژاپن انجام خواهد داد.

پیش‌تر کره شمالی که مجهز به سلاح هسته‌ای است گفته بود که نخستین ماهواره جاسوسی خود را کامل کرده است و پس از تایید کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پرتاب این ماهواره را طی روزهای ۱۰ خرداد تا ۲۱ خرداد انجام خواهد داد.

اما در خبری دیگر خبرگزاری دولتی کره شمالی از شکست پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور و سقوط در دریای زرد در غرب شبه‌جزیره کره خبر داد.

بر اساس این گزارش، ماهواره چولیما-۱ در مرحله دوم پرتاب به دلیل روشن شدن غیرعادی موتور، نیروی محرکه‌ خود را از دست داد و سقوط کردSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.