آمریکا چند شرکت و فرد حقیقی را در رابطه با ارسال پهپادهای ایران به روسیه تحریم کرد

0 7وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه سه شرکت ایرانی و اماراتی به همراه دو شهروند روسیه را در رابطه با ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تحریم کرد.

بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه، ۲۴ آبان‌ماه، در وب‌سایت رسمی خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، «صنایع هوایی شاهد» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان طراح و تولیدکننده پهپادهای انتحاری «شاهد» که در جنگ اوکراین استفاده شده، به همراه دو شرکت هواپیمایی «خدمات هوایی سوکسس» و «آی جت گلوبال» امارات که در انتقال پهپادها به روسیه نقش داشته‌اند، تحریم شدند.

آمریکا همچنین دو شهروند روسیه را به خاطر کمک به دستیابی گروه نظامی «واگنر» روسیه به پهپادهای ایرانی تحریم کرد.

جنت یِلِن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه در این باره گفت، همان طور که بارها نشان داده‌ایم، ایالات متحده مصمم است افراد و شرکت‌هایی را که از تهاجم غیرموجه روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند، صرف نظر از این که در کجا واقع شده‌اند، تحریم کند: اقدام امروز، شرکت‌ها و افرادی را که استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران برای وحشیگری علیه غیرنظامیان اوکراینی امکان‌پذیر کرده‌اند، افشا کرده و آنها را به پاسخ‌گویی وامی‌دارد.

پیشتر بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های مشابهی علیه ایران اعمال کرده بودند و سوئیس نیز در اقدامی کم‌سابقه اعلام کرده بود به خاطر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ روسیه، می‌خواهد تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی اعمال کند.

در میان شواهد ارائه شده توسط دولت کی‌یف و ده‌ها نمونه پهپاد ایرانی ساقط شده در جنگ اوکراین، همچنین گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی غربی، ایران به مدت چند ماه ارسال پهپاد به اوکراین را تکذیب کرد، اما نهایتا حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دو هفته پیش ارسال پهپاد به روسیه را تایید کرد، اما مدعی شد این پهپادها قبل از جنگ اوکراین و به صورت محدود به روسیه ارسال شده است.

در واکنش به اظهارات وی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد.

نمایندگی ایران روز سه‌شنبه در سازمان ملل در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا گفته است ایران آماده دیدار با اوکراین در سطح کارشناسان فنی و بررسی ادعاهای مربوط به پهپادها یا قطعات آن است: بنابراین هرگونه اتهام یا اقدامی علیه ایران قبل از این دیدار قابل قبول نیست و مردود خواهد بود.

پیشتر سفرای سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در سازمان ملل در نامه مشترکی اعلام کرده بودند که فروش پهپادهای ایرانی به روسیه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

در این میان، اطلاعات ارتش اوکراین روز دهم آبان در حساب تلگرام خود اعلام کرد که ایران به زودی مجموعه جدیدی از پهپادهای رزمی خود شامل ۲۰۰ پهپاد شاهد ۱۳۶، مهاجر ۶ و آرش ۲ را به روسیه ارسال می‌کند.

بر اساس این گزارش، پهپادهای ایرانی از طریق دریای خزر در بندر آستاراخان تحویل روس‌ها داده خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های خزانه‌داری آمریکا، رویترز، رادیوفردا/ د. خ./ ف. دو.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.