آمریکا چند فرد و شرکت چینی را در ارتباط با تهیه ماده مخدرِ کُشنده «فنتانیل» تحریم کرد

0 5دولت آمریکا با هدف مقابله با تشدید روزافزون ورود و مصرف ماده مخدر صنعتی فنتانیل، روز سه‌شنبه ۱۱ مهر چند فرد و شرکت چینی را به‌دلیل وارد کردن مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید این ماده مخدر کشنده تحت تعقیب قرار داد یا تحریم کرد.

هشت شرکت چینی تحریم‌شده متهم هستند که در تبلیغ، تولید و توزیع مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید مخدرهای صنعتی همچون فنتانیل دست داشته‌اند. دولت آمریکا این مجموعه اقدامات را تازه‌ترین تلاش برای مقابله با «خطرناک‌ترین همه‌گیری مصرف این ماده مخدر در تاریخ ایالات متحده» دانسته است.

علاوه بر این هشت شرکت، وزارت دادگستری آمریکا برای ۱۲ تن از مدیران آن‌ها به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر کیفرخواست صادر کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در اقدامی هماهنگ، ۲۸ فرد و شرکت را در چین و کانادا تحریم کرد؛ اقدامی که دست این افراد را از شبکه مالی ایالات متحده، قطع کرده و هرگونه داد و ستد با آن‌ها را در آمریکا ممنوع می کند.

ایالات متحده همچنین روز چهارشنبه ۱۲ مهر سه تن از رهبران کارتل بدنام «سینالوا» که عمدتاً در شهر مرزی تیخوانای مکزیک فعال است را تحریم‌ کرد.

به گفته نهاد مقابله با مواد مخدر آمریکا (دی‌ای‌اِی)، مکزیک و چین دو مبداء اصلی قاچاق مستقیم فنتانیل و مواد اولیه آن به ایالات متحده هستند. تقریباً همه مواد شیمیایی مورد نیاز در تولید فنتانیل از چین وارد آمریکا می‌شود و شرکت‌های سازنده این مواد هم عموماً از اسامی و آدرس‌های غیرواقعی استفاده می‌کنند.

وزارت دادگستری آمریکا به‌عنوان نمونه از یک شرکت صنایع داروسازی چینی نام برده که یک ماده آرام‌بخش مخصوص اسب، موسوم به «زایلازین» را تبلیغ می‌کرد؛ ماده‌ای که معمولاً در ترکیب با فنتالین، تاثیر این ماده مخدر را به شدت افزایش می‌دهد.

شرکت داروسازی چینی این ماده را به آمریکا و مکزیک وارد می کرده و یکی از مشتریان اصلی شرکت در مکزیک، از قاچاقچیان مرتبط با کارتل «سینالوا» بوده است.

در حال حاضر، فنتانیل کشنده‌ترین ماده مخدر موجود در آمریکا است. به گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های این کشور، آمار مرگ‌ومیر مرتبط با مصرف بیش از حد مواد مخدر در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ هفت برابر شده است.

از سال ۲۰۲۰ به بعد، سالانه در آمریکا بیش از یکصدهزار مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر ثبت شده که حدود دو سوم آن مربوط به فنتانیل است. در حال حاضر، میزان مرگ‌ومیر ناشی از مواد مخدر در این کشور بیش از ۱۰ برابر آمار سال ۱۹۸۸ است، زمانی که فراگیری مصرف ماده صنعتی کراک به اوج خود رسیده بود.

دولت جو بایدن برای مقابله با موج سنگین ورود فنتانیل به این کشور، تدابیر گسترده‌ای را در پیش گرفته و از جمله تاکنون، بیش از ۲۰۰ تحریم مرتبط با این ماده صنعتی وضع کرده است.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری آسوشیتد پرس و رادیو فردا/ک.ک/ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.