آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار دیگر تسلیحات و مهمات به اوکراین می‌دهد

0 5


Ukrainian crew fire artillery shell. File photo

منبع تصویر، Getty Images

با یکساله شدن حمله نظامی روسیه به اوکراین، آمریکا با هدف پیشگیری از اتمام مهمات ارتش اوکراین ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی دیگر به این کشور خواهد داد.

این تسلیحات شامل برخی از مهمات پیشرفته مانند توپ-خمپاره‌های هویتزر و سیستم موشک‌انداز متحرک هیمارس است که آمریکا می‌گوید اوکراینی‌ها به طرز بسیار موثری از آنها استفاده می‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اخیرا هشدار داده بود که مهمات توپخانه و موشکی ارتش کشورش نیاز به پشتیبانی دارد تا بتواند «جلوی تخاصم روسیه» را بگیرد.

آن طور که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و پنتاگون، وزارت دفاع این کشور اعلام کرده‌اند، قرار است در میان این تسلیحات، پل‌های معلق و عملیاتی هم به اوکراین تحویل داده شود تا در صورت پیشروی آنها به سوی مناطق اشغال شده از سوی ارتش روسیه استفاده شود.

چندی پیش گزارش شد که نیروهای روسی به هنگام عقب‌نشینی یا ترک تاکتیکی برخی از مناطق، با منهدم کردن پل‌ها، جلوی پیش‌روی نیروهای اوکراینی را می‌گیرند.

همزمان با نزدیک شدن فصل بهار و بهتر شدن شرایط جوی در اوکراین، فرماندهان ارتش این کشور از احتمال عملیات برای باز پس‌گیری مناطق تحت تصرف روسیه سخن گفته‌اند و این پل‌های معلق عملیاتی را یکی از اصلی‌ترین تسلیحات مورد نیاز خود اعلام کرده‌اند.

در همین حال، نیروهای روسیه روز جمعه – ۳ مارس – مدعی شدند که شهر باهموت در شرق اوکراین را محاصره کرده‌اند و بعد از چند ماه تلاش برای تصرف این شهر، اکنون نیروهای شبه‌نظامی توانسته‌اند خود را به حومه باهموت برسانند.

اما ارتش اوکراین می‌گوید ظرف ۲۴ ساعت گذشته نیروهای روسی چندین بار برای محاصره باهموت اقدام کردند اما «حملات متعدد آنها خنثی» شده است.

در تحولی دیگر، روز گذشته – پنجشنبه – بخشی از شهر کوپیانسک در شمال شرق اوکراین و منطقه خارکیف تخلیه شد. این شهر را که ارتش روسیه تصرف کرده بود، نیروهای اوکراینی سپتامبر گذشته باز پس گرفته بودند.

با این حال، مقام‌های ناحیه خارکیف روز پنجشنبه اعلام کردند با توجه به شدت گرفت حملات توپخانه‌ای علیه کوپیانسک، دستور تخلیه خانواده و کودکان و کسانی که مشکلات حرکتی دارند صادر شده است.

همه اینها همزمان با بیانیه روز جمعه آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا روی داد که در آن گفته: «بسته جدید کمک تسلیحاتی آمریکا شامل مهماتی چون سیستم توپخانه و موشک‌انداز هیمارس و توپ-خمپاره‌های هویتزر است که اوکراینی‌ها نشان داده‌اند برای دفاع از خود از آنها به طور بسیار موثری استفاده می‌کنند».

در این بیانیه وزیرخارجه آمریکا تصریح کرده که علاوه بر این مهمات، خودروهای زرهی بردلی و پل‌های متحرک عملیاتی به همراه آموزش و خدمات پشتیبانی هم به ارتش اوکراین ارایه خواهد شد.

بیشتر بخوانیدSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.