آموزش دانشجویان با کاوش در تپه ۵ هزار ساله

0 4


«تپه پیر» که یکی از محوطه‌های تاریخی شاخص عصر مفرغ در سیستان و بلوچستان است به‌منظور آموزش دانشجویان دانشگاه زابل کاوش می‌شود.

«تپه پیر»، یکی از ۹۰۰ محوطه عصر مفرغ در سیستان و بلوچستان، که کهن‌ترین دوران استقراری این منطقه است و به‌منظور آموزش دانشجویان دانشگاه زابل در حال کاوش است.

جواد علایی مقدم، سرپرست هیئت باستان‌شناسی تپه پیر و مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه زابل، با اشاره به اینکه کاوش در تپه پیر سیستان و بلوچستان با مجوز پژوهشگاه و حمایت مالی دانشگاه زابل آغاز شده است، افزود:

تپه پیر سیستان یکی از محوطه‌های دشت جنوب سیستان است که در حوزه قلعه رستم سیستان و حوضه آبریز رود بیابان قرار دارد. جاده آسفالته زاهدان ـ زابل از حدود چهار کیلومتری غرب این تپه عبور می‌کند و سطح تپه پیر سیستان به ابعاد ۹۵×۷۰ متر و ارتفاع هفت متر با لایه‌ای از سفال پوشیده شده است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی تپه پیر گفت:

نخستین فصل کاوش در این محوطه با ایجاد دو کارگاه افقی و لایه‌نگاری آغاز شد، ترانشه افقی در شمال محوطه به ابعاد ۶ در هشت متر ایجاد و بر اساس آن، دو دوره استقراری اصلی و یک دوره استقرار موقت شناسایی شد.

علائی‌مقدم با بیان اینکه معماری این دوره‌ها خشتی بوده و ویژگی بارز آن اتاق‌های کوچک و راهروی‌های پیرامونی است، افزود:

ترانشه پلکانی لایه‌نگاری نیز در جبهه غربی به عرض دو متر و طول ۱۴ متر از سطح تپه تا دامنه آن ادامه یافت و بر اساس آن دوره‌های استقراری این محوطه شناسایی شد.

مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه زابل اظهار کرد:

مطالعات اولیه بیانگر آن است که تپه پیر از نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد تا اوایل هزاره دوم پیش از میلاد دارای شواهد استقراری است و پس از آن متروک می‌شود و دیگر بار در دوران تاریخی به‌صورت استقرار موقت عشایر و دامداران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این باستان‌شناس با بیان اینکه در این محوطه علاوه بر ساختار معماری مسکونی، شواهدی از فعالیت‌های صنعتی پخت سفال و ذوب فلز هم به‌دست آمده است، گفت:

در این استقرار فعالیت‌هایی، چون ساخت ظروف سنگی، ابزارسازی و ساخت مهرهای تزینی (البته در مقایس کم) صورت می‌گرفته است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی تپه پیر گفت:

مطالعات حاکی از وجود ارتباط معناداری بین استقرار این محوطه با تمدن‌های منطقه جازموریان در جنوب و فرهنگ مروی ـ بلخی در حوزه خراسان بزرگ است.

«تپه پیر» یکی از ۹۰۰ محوطه عصر مفرغ در سیستان و بلوچستان و دربردارنده قدیمی‌ترین دوران استقراری این منطقه است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.