آیا زلزله، باعث بهبود روابط ترکیه و ارمنستان خواهد شد؟

0 10


  • نویسنده, عطا محامدتبریز
  • شغل, پژوهشگر علوم سیاسی
تصویری از لحظه ورود کمک‌های ارمنستان به ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تصویری از لحظه ورود کمک‌های ارمنستان به ترکیه

۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) بعد از حدود ۳۰ سال وقفه، نرده‌های آهنی مرز زمینی میان ارمنستان و ترکیه در شهر مرزی علی‌جان باز شد و از روی پلی که مرز دو کشور را به هم متصل می‌کند، پنج تریلی که حاوی بیش از ۱۰۰ تن کمک‌های بشردوستانه دولت ارمنستان به زلزله زدگان جنوب ترکیه بود، وارد این کشور شد. باز شدن مرز و عبور «نمادین» تریلی‌ها که با استقبال مقامات محلی ترکیه در استان ایغدیر همراه بود، سرآغاز عادی شدن روابط میان دو کشور توصیف شده است.

زمینه‌های این اقدام نمادین پیش‌تر در روز ۷ فوریه بعد از گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری ترکیه و نخست وزیر ارمنستان فراهم شده بود. در این گفتگو نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان ضمن ابراز همدردی و تسلیت به رجب طیب اردوغان به خاطر خسارات جانی و مالی زلزله‌های جنوب ترکیه، به او گفته بود که یک تیم امداد و نجات در فرودگاه ایروان آماده پرواز به سمت ترکیه است. همان روز خبرگزاری رسمی ارمنستان «Armenpress»، خبر از آن داد که یک تیم امدادی ۲۸ نفره به ترکیه اعزام شده است.

این روند سرانجام تا جایی پیش رفت که روز چهارشنبه (۱۱ فوریه)، وزراری خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار کردند. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پس از دیدار مشترک، در نشست مطبوعاتی با آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان، از اقدامات حمایت‌گرانه ارمنستان برای ارسال تیم امداد و کمک‌های مادی این کشور تشکر کرده و گفت: «ارمنستان در این روزهای سخت، دست دوستی به سوی مردم ما دراز و اعلام همبستگی و همکاری کرد.»

میرزویان در این نشست خبری بر تمایل ایروان برای عادی‌سازی روابط با ترکیه نیز تاکید کرد و گفت: «با حضور در ترکیه در این دوره دشوار می‌خواهم بار دیگر تایید کنم، جمهوری ارمنستان برای ایجاد صلح در منطقه به‌ویژه عادی‌سازی کامل روابط و تاسیس مناسبات دیپلماتیک با ترکیه و نیز گشایش کامل مرز میان دو کشور تمایل و آمادگی دارد».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.