آیلار حقی با «شلیک مستقیم به پشت سرش توسط نیروهای حکومتی» کشته شد

0 9یکی از بستگان نزدیک آیلار حقی، دانشجوی پزشکی و معترض، روز جمعه، ۲۷ آبان‌ماه، به رادیوفردا گفت که او به دست نیروهای حکومتی و در اثر «شلیک مستقیم گلوله به پشت سرش» کشته شده است.

پس از آن که خبر رسید آیلار حقی، دانشجوی سال چهارم پزشکی در دانشگاه آزاد تبریز، در جریان اعتراضات این شهر کشته شده، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی علت جان باختن او را «سقوط در محل گود‌برداری» یک ساختمان اعلام کرد.

پیشتر کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور از کشته شدن آیلار حقی، دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد تبریز، در جریان اعتراضات شامگاه ۲۵ آبان در این شهر خبر داده بود.

اما ابراهیم محمودی، رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی، روز پنج‌شنبه مدعی شد که این دانشجو در «حادثه افتادن در محل گود‌برداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته است.

محمودی این ادعا را مطرح کرد که خانم حقی «از یک دستگاه خودرو سواری در جلوی پارکینگ ساختمان پیاده شده و پس از دقایقی حادثه برای وی رخ داده است.»

این در حالی است که بر اساس گزارش منابع محلی خانم حقی که به یک ساختمان پناه برده بود توسط نیروهای امنیتی به پایین پرتاب شده و به علت فرو رفتن میلگرد در بدنش جان باخت.

حال یکی از بستگان نزدیک او در مصاحبه با رادیوفردا گفته است که او هنگام فرار از دست نیروهای حکومتی در خیابان با شلیک مستقیم گلوله کشته شده است.

مراسم تشییع پیکر آیلار حقی روز جمعه ۲۷ آبان با حضور گسترده مردم در آرامستان وادی رحمت تبریز برگزار شد.

جمهوری اسلامی مسئولیت کشتن معترضان به دست نیروهای امنیتی را برعهده نمی‌گیرد و برای بسیاری از معترضان کشته‌شده علت‌هایی چون «تصادف رانندگی»، «خودکشی»، «سقوط از ارتفاع» یا «تیراندازی از میان جمعیت» اعلام کرده است.

همچنین مقامات جمهوری اسلامی برای انکار کشتن معترضان، از اعترافات اجباری بستگان کشته‌شدگان نیز استفاده می‌کنند.

روز پنج‌شنبه نیز در حالی که گزارش‌‌ها تایید کردند کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله‌، در اعتراضات ایذه به دست نیروهای امنیتی کشته شده، جمهوری اسلامی تلاش کرد از زبان برخی از بستگان این کودک این ادعا را رسانه‌ای کند که کیان به دست «تروریست‌ها» کشته شده است.

پیشتر نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات، نیز در گفت‌وگو با رادیوفردا اعلام کرده که او برای اعتراف اجباری مورد تهدید قرار گرفت و برادر و خواهرش (سرپرست نیکا) نیز بازداشت و تحت فشار شدید مجبور به اعتراف دروغ شدند.

علت مرگ نیکا نیز سقوط از ارتفاع اعلام شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.