ابراز تردید درباره هویت زنی که در رسانه‌ها به عنوان مادر سارینا معرفی شد

0 55در پی انتشار ویدئویی در رسانه‌های حکومتی ایران منسوب به «مادر سارینا اسماعیل‌زاده» از کشته‌شدگان اعتراضات جاری، عکس‌ها و ویدئوهایی از چهره «مادر واقعی» سارینا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه روز جمعه، ۱۵ مهر، ویدئویی را منتشر کرد که در آن زنی به عنوان «مادر» سارینا در پاسخ به پرسش یک «خبرنگار» درباره سوءاستفاده رسانه‌ها از خبر «خودکشی» دخترش می‌گوید که او دختر «تیزهوشی» بوده، روی درسش تمرکز داشته و «اهل این حرف‌ها نبوده است».

در این ویدئو زنی که مادر سارینا معرفی می‌شود همچنین تایید می‌کند که سارینا سابقه اقدام به خودکشی با خوردن چند قرص اشتباهی را داشته است.

این ویدئو چند ساعت پس از آن منتشر شد که قوه قضاییه ایران مدعی شد که سارینا خودکشی کرده‌ است.

اما پس از انتشار ویدئوی منسوب به مادر سارینا، کاربران شبکه‌های اجتماعی با استناد به ویدئوهایی که خود سارینا پیشتر در یوتیوب منتشر کرده بود چهره واقعی مادر او را منتشر کردند.

در همین حال عکس‌هایی نیز از سارینا در کنار مادر واقعی‌اش در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است که در آن می‌توان شباهت زیاد او به زنی که گفته می‌شود مادر واقعی او است را دید.

در همین حال بر اساس یکی از وِلاگ‌های منتشرشده سارینا در یوتیوب، کاربران شبکه‌‌های اجتماعی می‌گویند زنی که جلو دوربین خبرگزاری تسنیم قرار گرفته، یکی از اقوام او و احتمالا «زن دایی» اوست.

سارینا اسماعیل‌زاده دختر ۱۶ ساله ایرانی ساکن کرج بود که در اعتراضات سراسری در ۳۰ شهریور با ضربات باتوم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سرش کشته شد.

انتشار ویدئوهای اعتراف اجباری از زندانیان سیاسی و کنشگران مدنی در رسانه‌های جمهوری اسلامی سابقه زیادی دارد، اما در پی افزایش اعتراضات سیاسی و اجتماعی اخیر، پخش اعترافات اجباری از شهروندان عادی نیز افزایش یافته است.

شامگاه چهارشنبه، ۱۳ مهر، نیز صداوسیمای جمهوری اسلامی در یک گزارش تصویری، خاله و دایی نیکا شاکرمی از دیگر جان‌باختگان اعتراض‌های جاری را نشان داد که ادعای رسانه‌های حکومتی مبنی ‌بر مرگ او بر اثر «پرت شدن از بلندی» را تکرار می‌کردند.

چند ساعت پس از پخش این برنامه نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، در یک پیام ویدئویی که به صورت اختصاصی در اختیار رادیوفردا قرار گرفت از تهدیدها و فشارهای امنیتی علیه خود گفت و این‌که تحت فشار است تا روایت و سناریوی حکومت را درباره جان باختن دخترش تکرار کند.

مادر نیکا همچنین گفت که برادر و خواهرش محسن و آتش شاکرمی بازداشت و تحت فشار شدید مجبور به اعتراف دروغ شده‌اند.

نیکا شاکرمی نوجوان ۱۷ ساله در اعتراضات بلوار کشاورز مفقود شد و به گفته مادرش بر اساس گواهی پزشکی قانونی بر اثر «اصابت ضربات متعدد جسم سخت» به سرش کشته شد.

رسانه‌های حکومتی و مقامات قضایی جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که او از بالای یک ساختمان به پایین «پرتاب» و کشته شده است، اما مادر نیکا این ادعاها را دروغ می‌خواند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.