ابراز نگرانی نهادهای حقوق بشری درباره سلامت زندانیان سیاسی؛ جمهوری اسلامی مانع رسیدگی پزشکی می‌شود

0 4شماری از نهادهای حقوق بشری و صنفی نسب به وخامت وضع سلامت تعدادی از زندانیان سیاسی و خودداری نهادهای حکومت جمهوری اسلامی از رسیدگی‌های پزشکی در قبال این زندانیان ابراز نگرانی کردند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۶ شهریور اعلام کرد که الهه محمدی، روزنامه‌نگار بازداشتی در زندان اوین، از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

خبرگزاری هرانا گزارش داد که پزشک زندان آزمایش‌هایی را برای خانم الهه محمدی تجویز کرده که با وجود فوریت انجام، با کارشکنی مسئولان، این امر تاکنون محقق نشده است.

سعید پارسا، همسر الهه محمدی در این خصوص گفت: «نزدیک به دو ماه است که پزشک زندان اوین، اعزام اورژانسی الهه محمدی را برای انجام سونوگرافی ثبت کرده است. در این مدت یک بار پس از اعزام، پزشک مربوطه از ویزیت الهه خودداری کرد. نوبت بعد، زندان از اعزام وی به مرکز درمانی خودداری کرد. دو روز بعد نوبت جدیدی تعیین شد. این‌ بار بعد از چهار ساعت معطلی و بدون اطلاع الهه، او را به سمت مرکز درمانی نامشخصی بردند که در پی مخالفت الهه، وی را به زندان بازگرداندند.»

الهه محمدی روزنامه‌نگاری است که به شهر سقز رفت و به جرم گزارش مراسم تدفین مهسا امینی در تاریخ ۷ مهرماه ۱۴۰۱، در تهران بازداشت شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همچنین اعلام کرد عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، با وجود حال نامساعد جسمی، از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، شهلا جهان‌بین، همسر این فعال مدنی گفت: «همسرم از چند هفته پیش دچار عفونت، درد شدید و کبودی در ناحیه کف پا شده که راه رفتن را برای سخت کرده است. علیرغم اینکه او را به بهداری زندان منتقل و بستری کردند، نیاز به آزمایش دارد ولی کماکان او را از اعزام به بیمارستان و رسیدگی تخصصی محروم کرده‌اند.»

عباس واحدیان مبتلا به بیماریهای ریه، تنگی نفس، تپش قلب، فشار عصبی و عفونت شدید لثه است.او در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۰، و به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران هم از وخامت وضعیت جسمی اصغر امیرزادگان، فعال صنفی معلمان شیراز خبر داد.

این شورا در کانال تلگرامی خود نوشت: «طبق گزارش‌های رسیده از زندان فیروزآباد، شرایط جسمانی اصغر امیرزادگان، نامساعد می‌باشد. ایشان به مدت طولانی دچار تورم و خونریزی معده است و ضرورت دارد که در شرایط خاص و تحت نظر دکتر متخصص باشد.»

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران همچنین نسبت به بی‌خبری و وضعیت «جلوه جواهری» و «فروغ سمیع‌نیا» در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت ابراز نگرانی و اعلام کرد: «محرومیت از حق تماس تلفنی جلوه جواهری و فروغ سمیع‌نیا، پس از تنها یک تماس اولیه، همچنین تداوم حضور شبانه‌روزی در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات رشت، نگرانی‌ها پیرامون وضعیت سلامت و جان آنان را به‌شدت افزایش داده است.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.