اتحادیه اروپا بسته تحریمی جدید علیه عاملان سرکوب اعتراضات در ایران را دوشنبه آینده بررسی می‌کند

0 5اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ آبان در جلسه وزرای خارجه این نهاد، افزودن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های خود به دلیل سرکوب معترضان در ایران را بررسی می‌کند.

بنا بر متن پیش‌نویس این اقدام تازه اتحادیه اروپا که نسخه‌ای از آن به دست رادیو فردا رسیده است، اسامی ۲۸ شخص حقیقی و سه نهاد به فهرست تحریم‌ها افزوده خواهد شد.

متن پیش‌نویس نشان می‌دهد که بنیاد تعاون بسیج، شبکه خبری پرس‌ تی‌وی، و شرکتی در حوزه فناوری به نام «آروان کلود/ ابر آروان» در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

همچنین فهرست اسامی پیشنهادی حاکی است که چندین تن از فرماندهان ارشد انتظامی و سپاه پاسداران، در استان‌هایی که سرکوب معترضان بسیار شدید بوده، از جمله سیستان و بلوچستان، کردستان، مازندران و البرز در میان تحریم‌شدگان خواهند بود.

اتحادیه اروپا همچنین بنا دارد نام چهار فرد را که در بازداشت مهسا امینی دست داشتند به فهرست‌ تحریم‌های خود اضافه کند.

بر اساس متن این پیش‌نویس، «اتحادیه اروپا متعهد است که به همه مسائل مرتبط با ایران، از جمله وضعیت حقوق بشر، رسیدگی کند».

در واکنش به سرکوب معترضان در ایران، اتحادیه اروپا پیشتر نیز چهار نهاد و ۱۱ مقام بلندپایه نظامی و امنیتی ایران از جمله وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۰ آبان در بروکسل در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر و اقدام تحریمی در زمینه ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین «در تناقض با احیای برجام نیست».

به گفته این مقام ارشد اروپایی که نخواست نامش فاش شود، هم‌اکنون در ایران اوضاع تازه‌ای شکل گرفته است که در آن، «مردم خواهان یک زندگی عادی هستند و اتحادیه اروپا «باید از آن حمایت کند».

این مقام ارشد از جمله به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد که زنان در فضای عمومی حجاب از سر بر می‌دارند و «جوانان به سمت آخوندها می‌روند و عمامه‌های آن‌ها را پرتاب می‌کنند».

پیشتر، وزیر خارجه آلمان نیز شامگاه ۱۸ آبان با انتشار یک رشته‌توییت از قصد اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه مقام‌ها و نهادهای حکومتی در ایران در واکنش به «سرکوب مرگبار» معترضان خبر داده و خطاب به مردم معترض ایران نوشته بود: ‌«شما تنها نیستید».

آنالنا بائربوک در پایان پیام توییتری خود تاکید کرده بود: «ما نه فقط امروز، بلکه تا هر زمان که لازم باشد در کنار مردان و زنان ایران می‌ایستیم.»

این اظهارات اما بلافاصله با واکنش توییتری وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شد. حسین امیرعبداللهیان با تهدید به این‌که پاسخ تهران به هرگونه اقدام از سوی اتحادیه اروپا در این زمینه «متناسب و قاطع» خواهد بود، خطاب به همتای آلمانی خود نوشت: «تخریب پیوندهای قدیمی پیامدهای بلندمدت دارد».

اعتراضات سراسری در ایران با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی» از ۲۶ شهریور در پی اعلام خبر کشته‌شدن ژینا مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی جمهوری اسلامی موسوم به «گشت ارشاد» آغاز شد و در هشت هفته گذشته به‌طور پیوسته ادامه داشته است.

با گذشت بیش از ۵۰ روز از اعتراضات در ایران، هنوز در مورد تعداد و هویت کسانی که به ضرب گلوله یا باتوم نیروهای حکومتی کشته شده‌اند ابهامات زیادی وجود دارد.

سازمان‌های حقوق بشری تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. رادیو فردا تا لحظه این انتشار این گزارش می‌تواند هویت ۲۰۷ تن از کشته‌شدگان را تأیید کند که ۳۶ نفر آنها کودک زیر ۱۸ سال و ۱۶ نفر هم زن هستند. این احراز هویت از طریق منابع مستقل ما و نیز تماس با خانواده‌ها و نزدیکان کشته‌شدگان انجام شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.