اختلافات بر سر اجرای برجام همچنان حل‌نشده باقی مانده است

0 4جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه اعلام کرد که اختلافات بر سر اجرای برجام همچنان حل‌نشده باقی مانده است.

بورل در بیانیه‌ای گفت که ۱۴ سپتامبر نامه‌ای از وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا دریافت کرده که در آن اعلام شده، ایران از سال ۲۰۱۹ به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نبوده است.

این سه کشور همچنین اعلام کرده‌اند که قصد دارند از برداشتن گام‌های لازم برای لغو تحریم‌های ایران خودداری کنند.

بورل گفت که پس از این نامه، با همه شرکت‌کنندگان برجام مشورت کرده است. او افزود که با وجود دیدگاه‌های متفاوت بیان شده، این موضوع تا امروز حل‌نشده باقی مانده است.

بورل همچنین گفت که امضاکنندگان برجام بر عزم خود برای یافتن راه حل دیپلماتیک در چارچوب برجام تاکید کرده‌اند. او افزود که خود نیز متعهد به ادامه تلاش‌های ممکن برای از سرگیری اجرای کامل برجام است.

این در حالی است که شهریورماه سال جاری جمهوری اسلامی اعلام کرد که حذف برخی از بازرسان آژانس در تلافی «سوءاستفاده‌های سیاسی» توسط ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا انجام شده است.

در پی این اقدام فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در بیانیه مشترکی این اقدام جمهوری اسلامی را گام دیگری در «مسیر اشتباه» خواندند.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد نیز با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی به دلیل «جلوگیری از بازرسی» و «راستی‌آزمایی» برنامه‌اتمی مورد مناقشه این کشور به شدت انتقاد کرد.

گروسی سوم مهرماه در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشته بود که در جریان ملاقات با محمد اسلامی، در جریان نشست سالانه آژانس، بر ارائه «تضمین‌های معتبر» مبنی‌بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است، تاکید کردم.

میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دو روز پیش در کنفرانس خبری ۱۰ مهر ماه، با ذکر این که سیاست دولت بایدن تغییری نکرده و «متعهد به این است که ایران نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند»، دیپلماسی را کماکان روش مورد نظر خواند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.