اختلال کوتاه مدت اینترنت ایران؛ تلاش جمهوری اسلامی برای «پاسخگو» کردن شرکت «متا»

0 6در حالی که روز چهارشنبه دسترسی به اینترنت در ایران با اختلال شدیدی روبه‌رو شده بود، یک مقام مسئول در جمهوری اسلامی از طرح شکایت علیه شرکت «متا» به دلیل عدم همکاری با ایران خبر داد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در ایران از ساعت ۹:۵۶ امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه اختلال گسترده‌ای در اینترنت ایران رخ داد و در برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت فقط سایت‌های داخلی قابل دسترسی بود و در برخی موارد دسترسی به این سایت‌ها نیز با مشکل مواجه شده بود. به گفته کارشناسان، درگاه‌های پرداخت نیز با مشکل و اختلال مواجه بوده‌اند.‌

هرچند این اختلال در ساعت ۱۰:۲۰ پس از قطعی و اختلال تقریبا بیست دقیقه‌ای برای بیشتر کاربران برطرف شده است اما در برخی نقاط کشور کماکان کاهش پهنای باند مشکلاتی را ایجاد کرده است.

اختلال سراسری در اینترنت کشور برای چندمین بار است که در طول ماه‌های گذشته رخ می‌دهد‌ و بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه احتمالاتی از جمله تست اینترنت ملی را مطرح می‌کنند.

مرکز ملی مجازی: طرح شکایت بین‌المللی از «متا» آماده است

در خبری دیگر قاسم خالدی، معاون امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی چهارشنبه از آماده شدن طرح شکایت بین‌المللی از پلتفرم‌های خارجی اینستاگرام و واتس‌اپ خبر داد و گفت: با پیگیری شکایتشان می‌خواهند حقانيت خود (ایران) را در زمینه رفتار دوگانه پلتفرم‌های خارجی به اثبات برسانند.

به گفته معاون امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی یکی از دلایلی که شرکت متا مالک اینستاگرام و واتساپ به نامه آن‌ها هیچ پاسخ روشنی نداده، «ضعف و وابستگی» به این‌ دو پلتفرم است.

خالدی اذعان کرد: «پیش شرط پاسخگویی شرکت متا، قوی شدن در شبکه‌های اینستاگرام و واتساپ است.» او گفت: «سکوهای خارجی زمانی جواب نامه ما را خواهند داد که مطمئن باشند ما سکویی داریم که اگر اینستاگرام خودش هم به ما سرویس ندهد، سکوی داخلی نیاز ما را برطرف می‌کند.» با این حال خالدی گفته است اگر «متا» با ما رفتار دوگانه نداشته باشد ما با آنها تعامل خواهیم داشت.

همزمان با آغاز اعتراضات سراسری در ایران و ثبت و انتشار تصاویر سرکوب معترضان توسط نهادهای امنیتی، مقام‌های جمهوری اسلامی، اقدام به فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی واتس آپ و اینستاگرام کردند.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بر این باور بوده و هستند که شرکت «متا» برای حمایت از اعتراضات ایران «الگوریتم‌»هایشان را تغییر داده‌ است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.