ادامه اعتراضات دانشجویی در ایران با وجود بازداشت و سرکوب شدید

0 9همزمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، دانشجویان دانشگاه‌ها در چندین شهر در گوشه و کنار کشور روز شنبه، ۲۸ آبان، با حضور در محل تحصیل خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شورای صنفی دانشجویان کشور روز شنبه گزارش‌ها و تصاویری از برگزاری تجمع اعتراضی در دانشگاه‌‌های بهشتی، خوارزمی، کردستان، گیلان، علم و صنعت، تهران، امیرکبیر، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، رازی کرمانشاه، تبریز، شیراز و الزهرا منتشر کرده است.

در این تجمع‌ها دانشجویان با سر دادن شعارهای ضدحکومتی، تحصن و خودداری از حضور در کلاس‌های درس، اعتراضات خود را که از آغاز سال تحصیلی آغاز کرده‌اند ادامه دادند.

در روزهای گذشته دانشجویان دانشگاه‌های مختلف با انتشار فراخوان‌هایی خواهان همراهی تمامی دانشجویان و استادان به اعتراضات دانشجویی شده بودند.

مهم‌ترین خواسته‌های این دانشجویان، آزادی فوری دانشجویان بازداشت‌شده و توقف فشار بر دانشجویان مانند اخراج، تعلیق و تفتیش، همچنین خروج نیروهای امنیتی از دانشگاه‌ها است، اما در عین حال با سر دادن شعار و شعارنویسی در فضاهای دانشگاه‌ها، موضوع سرنگونی جمهوری اسلامی را مطرح و مقامات حکومت از جمله علی خامنه‌ای را هدف قرار می‌دهند.

در همین حال فشارها بر دانشجویان ادامه دارد و فضای حاکم بر بسیاری از دانشگاه‌های کشور، امنیتی اعلام می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بامداد شنبه با حمله به خوابگاه دانشجویان علوم پزشکی اصفهان تعدادی از دانشجویان را بازداشت کردند.

این حمله ساعاتی پس از آن انجام شد که استادان سه دانشگاه اصفهان، شیراز و بهشتی در نامه‌های جداگانه‌ خواهان توقف حملات نیروهای امنیتی و یگان ویژه به دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی شدند.

روز شنبه گزارش‌هایی از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های دانشجویی در چند دانشگاه دیگر نیز منتشر شد. از جمله شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که «نیروهای لباس‌شخصی و حراست دانشجویان دانشگاه بهشتی را که قصد تشکیل تجمع داشتند، محاصره کرده و اجازه حرکت و اضافه شدن دیگر معترضان را نداده‌اند.»

در این گزارش همچنین گفته شده که این نیروها دانشجویانی را که حوالی ظهر قصد تجمع مقابل سلف را داشتند با اسپری فلفل مورد حمله قرار داده‌اند.

در برخی دانشگاه‌ها هم بازداشت دانشجویان هم‌چنان ادامه داشته، از جمله کمیته انضباطی دانشگاه علوم توانبخشی تهران روز شنبه دست‌کم شش دانشجو را احضار و تمامی آن‌ها را به‌ طور موقت بازداشت کرد.

اما امروز یکی از شلوغ‌ترین مراکز آموزش عالی، دانشگاه آزاد واحد شهر قدس، محل تحصیل حمیدرضا روحی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در تهران بود.

دانشجویان این دانشگاه با خواندن ترانه سیاسی «یار دبستانی» یاد این دانشجو را گرامی داشتند.

تاکنون آمار دقیقی از دانشجویان بازداشت‌شده در ایران به‌ دست نیامده است؛ کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در آخرین گزارش خود بازداشت بیش از دو هزار دانشجو را با ذکر نام آن‌ها تایید کرده است.

در هفته‌های گذشته با تشدید فشار بر دانشجویان و موج گسترده بازداشت آن‌ها شمار قابل توجهی از استادان دانشگاه به صورت فردی و گروهی با انتشار بیانیه‌هایی خواستار توقف سرکوب دانشجویان و آزادی فوری بازداشت‌شدگان شدند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.