ادامه بی‌خبری از زهرا سعیدیان‌جو؛ «حبس و شلاق» برای دو عضو خانواده‌های دادخواه سنندج

0 13در حالی که بی‌خبری از وضعیت زهرا سعیدیان‌جو خواهر دادخواه میلاد سعیدیان‌جو با گذشت پنج روز از بازداشت مجدد او ادامه دارد، دادگاهی در بوکان در حکمی آرمان آرمان حبیبی و عبدالرحمن نصری دو عضو دیگر خانواده‌های دادخواه سنندج را «حبس و شلاق» محکوم کرده است و همزمان نیروهای اداره اطلاعات مهاباد پنج عضو خانواده دادخواه «آزاد حسین‌پوری» معترض کشته شده را روز پنج‌شنبه احضار و چندین ساعت مورد بازجویی و تهدید قرار دادند.

با گذشت پنج روز از بازداشت زهرا سعیدیان‌جو، خواهر میلاد سعیدیان‌جو از کشته شدگان ایذه در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی، بی‌خبری درباره وضعیت او ادامه دارد. با وجود مراجعه مکرر خانواده و بستگان زهرا سعیدیان‌جو به دستگاه‌های قضایی و امنیتی در ایذه و تهران، مقام‌های مسئول از ارائه هرگونه توضیحی درباره وضعیت و محل نگهداری او خودداری کرده‌اند.

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر ماه درباره وضعیت زهرا سعیدیان‌جو، نوشت: «پنج روز گذشت و همچنان هیچ اطلاعی از او وجود ندارد. دفعه‌ قبل که زهرا را بازداشت کرده بودند او را به شدت مورد ضرب و شتم و آزار قرار دادند. نگران جان زهرا سعیدیان‌جو هستیم.»

شماری از خانواده‌های دادخواه و کاربران توییتر نیز روز پنج‌شنبه با هشتگ «زهرا سعیدیان‌جو کجاست»، به بازداشت و عدم پاسخ‌گویی مقام‌های حکومتی درباره وضعیت خواهر دادخواه میلاد سعیدیان‌جو، اعتراض کردند.

زهرا سعیدیان‌جو پیشتر نیز همراه برادرش امید سعیدیان‌جو توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. خواهر دادخواه میلاد سعیدیان‌جو در پی آزادی از بازداشت قبلی برای زندگی به تهران آمده و همچنین بر دادخواهی تاکید داشت. نیروهای امنیتی روز ۱۸ تیر ماه زهرا سعیدیان‌جو را پس از ترک محل کارش در تهران بازداشت کردند.

«احضار و بازجویی» از خانواده‌های دادخواه

در همین حال سایت هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از احضار و بازجویی «پنج عضو خانواده دادخواه «آزاد حسین‌پوری» از کشته شدگان اعتراضات زن، زندگی آزادی در مهاباد خبر داد.

بنابر این گزارش، اداره اطلاعات مهاباد روز پنج شنبه بیست و دوم تیرماه، شیرین، فریبا ، شیما، شهروز حسین‌پوری و رحمان اسماعیلی، پنج تن از اعضای خانواده آزاد حسین‌‌پوری احضار کرد و اعضای این خانواده «پس از چند ساعت بازجویی» آزاد شدند.

هرانا از قول یک منبع مطلع نوشت: «نیروهای اداره اطلاعات به خانواده دادخواه آزاد حسین پوری اعلام کرده‌اند که روز شنبه ۲۴ تیر ماه مجددا باید در اداره اطلاعات مهاباد حضور یابند.
آزاد حسین‌ پوری پنج‌ شنبه ۲۸ آبان‌ ۱۴۰۱، ، در جریان اعتراضات مردم شهر مهاباد با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

در همین حال دادگاهی در بوکان دو عضو دیگرخانواده‌های دادخواه کردستان را به «حبس و شلاق» محکوم کرد. به نوشته سایت حقوق بشری «عبدالرحمن نصری و آرمان حبیبی دو دیگرعضو خانواده‌های دادخواه سنندج، توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران هر کدام به شش ماه و نیم حبس و ۴۰ ضربه شلاق» محکوم شده‌اند.

بنابر این گزارش عبدالرحمن نصری و آرمان حبیبی، هردو اهل سنندج توسط شعبه ١٠١ دادگاه کیفری دو بوکان هر کدام به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به خاطر حضور بر مزار کشته شدگان اعتراضات بوکان و سقز، به شش ماه و نیم حبس و ٤٠ ضربه شلاق محکوم شده و این حکم رسما به آنها ابلاغ شده است.

آرمان حبیبی برادر آرام حبیبی از معترضان کشته در سنندج با تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است و عبدالرحمان نصری، پدر متین نصری، جوان ۱۹ ساله اهل سنندج است که در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی پس از ترک سربازی اجباری و در پی شرکت در اعتراضات بازداشت شد و در اثر شکنجه نیروهای امنیتی کشته شد.

پیشتر نیز هاشم ساعدی پدر سارسنا ساعدی نوجوان کشته شده در اعتراضات سنندج و همچنین حسن امینی پدر محمد امینی یکی دیگر از معترضان کشته شده به دست نیروهای امنیتی، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو بوکان، هر یک به «شش ماه و نیم حبس و ۴۰ ضربه شلاق» محکوم شده بودند.

به این ترتیب تاکنون چهار عضو خانواده‌های دادخواه شهر سنندج با حکم دادگاهی در بوکان هر یک به «شش ماه و نیم حبس و ۴۰ ضربه شلاق» محکوم شده‌اند.

همگی این چهار نفر از جمله خانواده‌های سنندج، دهگلان و دیواندره هستند که روز ۱۹ خرداد پس از حضور بر آرامگاه معترضان کشته شده در بوکان و سقز و آرامگاه مهسا امینی در آرامستان آیچی سقز توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و به شکل «دسته‌جمعی» بازداشت شده بودند.

همچنین علی روحی، پدر دادخواه حمیدرضا روحی دانشجوی که با شلیک نیروهای امنیتی در شهرزیبا کشته شد، نیز روز سه‌شنبه ۲۰ تیر ماه در در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به خاطر اعلام برگزاری تولد فرزندش و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» محاکمه شد.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی پیشتر علی روحی را روز ۱۷ فروردین ماه و یک روز پس از سالروز تولد فرزند کشته شده‌اش، بازداشت و سه روز بعد او را با قرار وثیقه آزاد کرده بودند.
دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به ویژه از فروردین ماه فشارها بر خانواده‌های دادخواه در سراسر ایران را تشدید کرده‌اند.

بازداشت اعضای خانواده جواد حیدری معترض کشته شده در قزوین، بازداشت فواد چوبین دایی آرتین رحمانی پیانی در ایذه، کشته شدن پویا مولایی‌راد پسر عموی ماه‌منیر مولایی‌راد، مادر دادخواه کیان پیرفلک و احضار و جلوگیری از ادامه فعالیت او و همسرش میثم پیرفلک در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت سجاد پیرفلک عموی کیان پیرفلک، بازداشت پدر،مادر، خواهر و همه بستگان ابوالفضل آدینه زاده معترض نوجوان کشته مشهد، و کشته شدن صدیقه تورانی مادر فرهاد مجدم از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در یک سانحه مشکوک رانندگی، تنها بخشی از تشدید فشارها بر خانوده‌های دادخواه است.

شماری از خانواده‌های دادخواه از جمله ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری، مادر و پدر پویا بختیاری جوان کشته شده در اعتراضات آبان ۹۸ بیش از یک سال است که بازداشت و زندانی شده‌اند و کمال لطفی پدر دادخواه رضا لطفی از معترضا کشته شده در دهگلان نیز همچنان تحت بازداشت قرار دارد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.