ادامه جنجال بر سر ورود «متقلبان کنکور» به دانشگاه‌ها؛ «اسامی‌شان را منتشر کنید»

0 15جنجال‌ بر سر موضوع ورود «متقلبان کنکور» به دانشگاه‌ها و ادامهٔ تحصیل آن‌ها ادامه دارد و علاوه بر فعالان سیاسی و مخالفان جمهوری اسلامی، برخی از چهره‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی نیز با واکنش به این مسئله، خواستار شفاف‌سازی و پاسخگویی مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم شده‌اند.

محمد مهاجری، فعال اصولگرا و عضو شورای سردبیری سایت خبرآنلاین، در توئیتر از رئیس سازمان سنجش خواسته تا اسامی این افراد را منتشر کند.

او به طعنه نوشته است که داوطبان کنکور سال‌های بعد می‌توانند از این افراد مشاوره بگیرند «که چه جوری تقلب کنند که گیر نیفتند».

او تأکید کرد که «تعداد زیادی از این متقلبان از وابستگان حکومت و نهادهای نظامی و امنیتی هستند»، زیرا زور کسی به آن‌ها نمی‌رسد.

موضوع راه‌یابی رتبه‌های مشکوک یا شبهه‌دار کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به دانشگاه به خصوص در رشته‌های پرطرفدار تجربی و پزشکی پس از گذشت ماه‌ها، مجدداً و طی روزهای اخیر به یکی از مباحث چالش‌برانگیز برای وزارت علوم تبدیل شده است.

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، دو روز پیش گفته بود با «یک هزار نفری» که درباره آن‌ها شائبه تخلف در آزمون سراسری وجود دارد، نمی‌توان برخورد و آن‌ها را از تحصیل منع کرد و استفساریه مجلس «حکم کرد که چون این افراد دانشجو شدند و دیگر داوطلب نیستند و باید سر کلاس درس حاضر شده و ادامه تحصیل دهند».

این اظهارات با واکنش زیادی از سوی فعالان سیاسی داخل ایران و حتی برخی مسئولین جمهوری اسلامی روبرو شده است.

محمدحسین کریمی‌پور، رئيس پيشين کميسيون کشاورزی اتاق ايران، در توئيتر نوشت: «ادامهٔ تحصیلِ هزار متقلب، سیلی به گوش میلیون‌ها کنکوری، دانشجو و خانواده است.»

او با اشاره به هزینه‌ بالای عدم اخراج و عدم انتشار نام‌ «متقلبان کنکور» برای جمهوری اسلامی گفته که «اسامیِ این لیست باید دیدنی باشد».

وزیر علوم دولت سیزدهم در صحبت‌های دو روز پیش خود گفته بود که وقتی فردی به عنوان دانشجو در کلاس درس حاضر می‌شود، احضار و اخراج برای او «آثار اجتماعی و روحی-روانی» دارد.

با این حال آقای زلفی گل از فشار اجتماعی، روحی و روانی بر داوطبانی که به‌دلیل تقلب این داوطبان نتوانسته‌اند وارد دانشگاه شوند، سخن نگفت؛ همچنین دربارهٔ دانشجویانی که به‌دلیل سرکوب‌های گسترده حکومت، از دانشگاه اخراج و یا با محرومیت‌های طولانی‌مدت روبرو می‌شوند.

محمد فاضلی، جامعه‌شناس و استادیار سابق دانشگاه بهشتی، نیز در توئیتر به دلایل وزیر علوم برای اخراج نشدن این دانشجویان اشاره کرد و نوشت: «این رانت شرم‌آور، آثار مخربی بر روح و روان میلیون‌ها ایرانی دارد. ترجیح هزار نفر بر میلیون‌ها نفر، عین عدم عقلانیت و توجیه مسخره‌ای است.»

در واکنش به اظهارات وزیر علوم، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روز پنجشنبه در نامه‌ای او را متهم به «مواضع نادرست و خلاف واقع» کرد.

او مدعی شده که استفساریه مجلس برای جلوگیری از «روند اشتباه و نادرست سابق» سازمان سنجش بوده که در آن متهمان به تقلب در کنکور سراسری دانشجو می‌شدند و بعد از «چند ترم تحصیل» به عنوان دانشجو، دوباره از آن‌ها آزمون گرفته می‌شد.

او این اقدام وزارت علوم را «تخلف» نامیده و گفته که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به آن «رسیدگی» خواهد کرد.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/پ.م/ ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.