ادامه حمایت از مهدی یراحی؛ زنان معترض در ایران با رقص و هم‌خوانی به حامیانش پیوستند

0 8سه روز پس از بازداشت مهدی یراحی، خواننده معترض، و در ادامه حمایت از او، زنان معترض به حجاب اجباری هم با انتشار ویدئو در شبکه‌های اجتماعی به جمع حامیانش پیوستند.

مهدی یراحی، ترانه‌سرا و خواننده معترض، روز سوم شهریور ترانه «روسریتو» را منتشر و آن را به «زنان آزاده» ایران تقدیم کرد که به نوشته خود او «در خط اول جنبش زن زندگی آزادی، دلیرانه می‌درخشند.»

در پی انتشار این ترانه در شبکه‌های اجتماعی آقای یراحی روز ششم شهریور بازداشت شد. رسانه قوه قضاییه دلیل تشکیل پرونده برای او را مرتبط با انتشار یک ترانه «غیرقانونی ‌و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» اعلام کرد.

در مقابل، انتشار این ترانه با استقبال دست‌کم بخش قابل توجهی از زنان جوان در ایران روبه‌رو شده است.

در روزهای گذشته همزمان با انتشار چندین باره ترانه «روسریتو» در شبکه‌ها، شماری از زنان نیز با انتشار ویدئوهایی از رقص خود و هم‌خوانی با این ترانه، حمایت‌شان را از خواننده آن نشان داده‌اند.

مژگان کشاورز، فعال مدنی زنان و زندانی سیاسی سابق، نیز در حمایت از مهدی یراحی ویدئویی از رقص خود کنار دریا منتشر کرده است.

در روزهای گذشته، اِبی، داریوش اقبالی، کاوه یغمایی و محسن چاووشی، از خوانندگان سرشناس، پرستو صالحی و ترانه علیدوستی بازیگران شناخته‌شده، آتش شاکرمی، نقاش و خاله نیکا شاکرمی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار بازداشت‌شده، از جمله چهره‌هایی بوده‌اند که حمایت خود از مهدی یراحی را اعلام کرده بودند.

آقای یراحی از ابتدای اعتراضات «زن زندگی آزادی» که در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد در داخل ایران هم از معترضان حمایت کرده و هم آثار دیگری را نیز در حمایت از معترضان خوانده بود.

او ماه مهر پارسال در بحبوحۀ اعتراضات سراسری، به همراه ۵۲ نفر دیگر از هنرمندان از جمله ترانه علیدوستی، اصغر فرهادی و منیژه حکمت از سوی حکومت جمهوری اسلامی «ممنوع‌المعامله» اعلام شد.

مهدی یراحی پیشتر هم در سال ۱۳۹۸ بابت ترانه‌هایش، با تشکیل پرونده قضایی و اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» روبه‌رو شده بود.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های رادیوفردا/ ف. ع./ ف. دو./م.ا.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.