ادامه سکوت آمریکا درباره پرتاب ماهواره «نور ۳» توسط جمهوری اسلامی ایران

0 5ایالات متحده آمریکا به رغم گذشت چند روز از آنچه که پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره «نور ۳» توسط جمهوری اسلامی اعلام شده، سیاست سکوت را در پیش گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه هفتم مهرماه، سه روز بعد از پرتاب ماهواره «نور ۳»، گزارش داد که بر خلاف موارد پیشین، آمریکا انتقادی علیه جمهوری اسلامی نکرده است.

مقام‌های غربی همواره پرتاب ماهواره‌های نظامی توسط ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌دانند.

آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد داده‌های شرکت «اسپیس کرک» که وابسته به نیروهای فضایی ایالات متحده است، نشان می‌دهد ماهواره «نور ۳» با «موفقیت» در مدار قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید این ماهواره در مدار بالای ۴۵۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار داد که مطابق با گزارش رسانه‌های دولتی ایران است.

داده‌های شرکت «اسپیس ترَک» همچنین تایید کرده که موشک حامل ماهواره، سه مرحله‌ای و با سوخت مایع و جامد است که اولین بار توسط سپاه پاسداران در سال ۲۰۲۰ پرتاب شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه مدعی پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره‌بر «قاصد» و قرار گرفتن ماهواره «نور ۳» در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین شد.

علی جعفرآبادی، فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه، پیشتر گفته بود این ماهواره ساعت ۹:۳۰ روز چهارشنبه پرتاب شد و قدرت تصویربرداری آن «۲.۵ برابر» ماهواره‌های قبلی است.

با این‌حال، آسوشیتدپرس می‌نویسد قابلیت‌های تصویربرداری ماهواره «نور ۳» همچنان نامشخص است: «تحریم‌های بین‌المللی، ایران را از دسترسی به تکنولوژی تصویربرداری تجاری محروم کرده و آن را مجبور به توسعه ماهواره‌های داخلی خود کرده است».

رسانه‌های سپاه پاسداران اردیبهشت سال ۹۹ نیز گزارش داده بودند که این نهاد «نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران» با نام «نور» را پرتاب کرده است، اما رئیس فرماندهی فضایی ایالات متحده نور-۱ را به عنوان یک «وب‌کم معلق در فضا» معرفی کرد که اطلاعات حیاتی را ارائه نمی‌دهد.

آسوشیتدپرس می‌افزاید ویدئوی دیگری که توسط تلویزیون دولتی ایران منتشر شد نشان می‌دهد که سپاه از یک کامیون هلندی-‌ایتالیایی از نوع «ایوکو»، برای کشیدن پرتابگر متحرک مورد استفاده در پرتاب استفاده می‌کند. سازنده کامیون به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ارزیابی تهدید جهانی در سال ۲۰۲۳ اعلام کرده است که توسعه تجهیزات پرتاب ماهواره، ایران را برای توسعه یک موشک بالستیک قاره‌پیما کوتاه نزدیک می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفت: «پیشبرد مستمر توانمندی‌های موشکی بالستیک ایران، تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و همچنان یک نگرانی مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی است.»

او گفت ما همچنان به استفاده از ابزارهای مختلف منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، از جمله تحریم‌ها، برای مقابله با پیشرفت بیشتر برنامه موشکی بالستیک ایران و توانایی آن در تکثیر موشک‌ها و فناوری‌های مرتبط ادامه می‌دهیم.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.