ادامه مناقشه بر سر حجاب اجباری؛ پلمب ساختمان اداری دیجی کالا، تعطیلی قنادی فرانسه

0 8در ادامه موج پلمب اماکن تجاری و واحدهای صنفی و به دنبال انتشار تصاویر بدون حجاب کارکنان شرکت دیجی کالا، ماموران انتظامی عصر یکشنبه ساختمان اداری این فروشگاه‌ آنلاین را پلمب کردند و همزمان قنادی فرانسه یکی از مشهورترین کافه- قنادی‌های تهران نیز اعلام کرد که «تعطیل» شده است.

این اقدامات یک روز پس از آن انجام شد که کاربران موسوم به «ارزشی» با انتشار تصاویر بدون حجاب اجباری شماری از کارمندان زن شرکت دیجی‌کالا، از دستگاه‌های حکومتی خواستند تا با این شرکت و کارکنان زن آن برخورد کنند.

پس از آن، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، عصر شنبه از تشکیل پرونده قضایی برای کارمندان زن دیجی‌کالا خبر داد. برخورد با شرکت دیجی کالا اما محدود به تشکیل پرونده نماند و عصر یکشنبه اول مرداد ماه نیز نیروهای اداره اماکن فراجا، با مراجعه به ساختمان اداری دیجی کالا، این ساختمان را به دلیل سرباز زدن شماری از کارکنان زن این فروشگاه آنلاین از حجاب اجباری «پلمب» کردند.

همزمان روابط عمومی دیجی کالا اعلام کرد که با وجود پلمب ساختمان اداری این شرکت، بخش فروشگاه اینترنتی آن همچنان فعال است و تمام بخش‌ها در حال ارائه خدمات و انجام تعهدات خود به مشتریان و فروشندگان هستند.

در همین حال رسانه‌ها در ایران از پلمب دوباره قنادی فرانسه یکی از مشهورترین کافه‌-قنادی‌های تهران واقع در تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ابوریحان خبر دادند.

صفحه اینستاگرام این قنادی اما بدون ذکر عنوان «پلمب»، با انتشار پستی نوشت: «شیرینی فرانسه تعطیل شد، بازگشایی مجدد اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

نیروهای اداره اماکن فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی همچنین در چند روز گذشته نیز اقدام به پلمب ده‌ها کافه و رستوران در تهران و مشهد و دیگر شهرهای ایران کرده‌اند که پلمب کافه «موزه گربه ایرانی» در تهران در روز شنبه ۳۱ تیر ماه به دلیل «عدم رعایت شئونات اسلامی» از آن جمله است.

اما پلمب اماکن تجاری و صنفی تنها محدود به کلانشهرها و شهرهای بزرگ نیست بلکه در شهرهای کوچک نیز ادامه دارد تا آنجا که محمد رستمی، فرمانده انتظامی شهرستان تالش، روز یک‌شنبه گفت که با «هدف اقدامات پیشگیرانه و مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی» ، ۲۴ واحد صنفی در این شهر پلمب شده‌اند.

موج سرباز زدن زنان از حجاب اجباری که پس از جان باختن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و با آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» اوج گرفت همچنان ادامه دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی طی چند ماه اخیر برای مقابله با این زنان، مبادرت به اقداماتی نظیر پلمب مراکز تجاری و تفریحی، محرومیت زنان بدون حجاب از خدمات عمومی، برخورد و تذکر خیابانی، توقیف خودرو و «بازداشت‌های خشونت‌آمیز» کرده‌اند اما همه این روش‌ها تاکنون در مقابل نافرمانی مدنی زنان ایران ناکام مانده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.