ادامه پیش‌روی‌های اوکراین در جبهه باخموت؛ زلنسکی تسلیحات بیشتری از بریتانیا دریافت کرد

0 3پیش‌روی‌های اوکراین در جبهه باخموت روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت همچنان ادامه یافت در حالی که بریتانیا نیز در این روز کمک‌های تسلیحاتی بیشتری به کی‌یف ارائه کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، موفق شد هواپیماهای دوربرد بدون سرنشین جدیدی را که بریتانیا قولش را به کی‌یف داده بود، به ارتش این کشور اضافه کند تا در عملیات ضدحمله مقابل مهاجمان روسی به کار گرفته شود.

در هفته گذشته، ارتش اوکراین توانست نیروهای روسی را از شهر باخموت و حومه آن به عقب براند. باخموت که یک مرکز کلیدی حمل‌ونقل در منطقه دونتسک است، محل شدیدترین نبردها در چندماه گذشته بوده و هر دو طرف جنگ در این شهر متحمل تلفات زیادی شده‌اند.

این نخستین موفقیت چشمگیر اوکراین از ماه نوامبر است که سربازان اوکراینی توانسته بودند شهر جنوبی خرسون را باز پس بگیرند.

الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی ارتش اوکراین با انتشار بیانیه‌ای در تلگرام، در این باره گفت: «پیش‌روی سربازان ما در باخموت نخستین پیروزی ما در عملیات حمله تدافعی از این شهر به شمار می‌رود.»

او در این بیانیه گفته است: «روزهای گذشته ثابت کرد که ما می‌توانیم پیش‌روی داشته باشیم و حتی در این شرایط فوق‌العاده دشوار نیز نیروهای دشمن را در هم بشکنیم. ما به نسبت دشمن‌مان از ذخایر کمتری برخورداریم و با این حال می‌توانیم نقشه‌هایش را نقش بر آب کنیم.»

وزارت دفاع روسیه نیز در نشست خبری روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت، از کشته شدن دو تن از فرماندهان نظامی روس در باخموت خبر داده بود. همزمان کی‌یف تصرف بیش از ۱۰ موضع روسیه در حومه این شهر را اعلام کرده بود.

وزارت دفاع روسیه در این نشست خبری اعلام کرد، ویاچسلاو ماکاروف از «تیپ چهارم تفنگ موتوری» و یوگنی بروکو از یک واحد جداگانه در تلاش برای دفع حملات اوکراین کشته شده‌اند.

روز جمعه نیز مسکو پس از چند روز تکذیب «فرار» نیروهایش از حومه باخموت، اذعان کرد که نیروهایش در بحبوحه حملات اوکراین در شمال باخموت عقب‌نشینی کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا/ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.