از بازجویی معترضان بازداشت‌شده چیز خاصی در نیامد

0 8یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید در صحبت‌هایی که بازجوها با بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر داشتند، «چیز خاصی در نیامد».

لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با سایت خبرآنلاین که روز سه‌شنبه چهارم بهمن منتشر شد، درباره بازداشت‌شدگان مدعی شد که کمتر از ۲۰ درصد از این افراد به خارج از کشور «وابستگی دارند و جاسوس و مزدورهستند».

او به «بیکاری و وضعیت بد مالی» بعضی معترضان اشاره کرد و افزود: «اما برابر آمارها ۸۰ درصد این‌ها افراد ناراضی هستند.»

پیشتر نیز عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفته بود که بازجوها حرف بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری را «نمی‌فهمند».

آقای ضرغامی از یک «بازجو» که نامش فاش نشد، نقل قول کرد که «من یک عمر بازجویی کردم. از آدم‌های درشت سیاسی بازجویی کردم و این چند روز از چند صد نفر از افراد بازجویی کردم و این سخت‌ترین بازجویی من بود زیرا نه من می‌فهمم آن‌ها چه می‌گویند و نه آن‌ها می‌فهمند من چه می‌گویم».

بر اساس آمارهای سازمان‌های مدنی و حقوق بشری، در جریان اعتراضات پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد که ماه‌ها طول کشید، بیش از ۱۵ هزار نفر بازداشت شدند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز ۲۸ دی‌ماه ادعا کرد که بیش از پنج هزار تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آزاد شده‌اند، اما آماری در زمینه تعداد کل بازداشتی‌ها ارائه نداد.

پیشتر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بودند که «اکثر بازداشت‌شدگان دهه هشتادی هستند» و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز درباره نوجوانان معترض مدعی شده بود: «این‌ها بچه‌های خودمان هستند و ما با این‌ها بحثی نداریم چون به‌دلیل برخی هیجان‌ها و احساسات و برخی بی‌دقتی‌ها در مسائل وارد میدان شدند».

انتقاد از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی

همچنین در حالی که معترضان شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی سر داده‌اند و خواستار تغییر حکومت شده‌اند، لطف‌الله سیاهکلی در مصاحبه با خبرآنلاین مدعی شد: «آن‌ها از نظام اسلامی ناراضی نیستند، بلکه از شیوه مدیریت و شرایطی که ما در اقتصاد داریم ناراضی هستند.»

او با این حال تاکید کرد که هیچ مسئولی در دستگاه‌های حکومتی و دولتی جمهوری اسلامی «به حرف ما که نماینده مردم هستیم و در مجلس داد و فریاد می‌زنیم، گوش نمی‌کند» و «مردم هم همین‌طور، مردم ناراحت هستند که کسی حرف‌شان را گوش نمی‌کند».

این نماینده مجلس از عملکرد تیم اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی انتقاد کرد و آن را عامل افزایش نارضایتی مردم دانست.

در روزهای اخیر که آمارهای تورم در ایران افزایش یافته و ارزش پول ملی ایران نیز شدیدا افت کرده است، انتقاد از دولت ابراهیم رئیسی بالا گرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.