از «خالص‌سازی» تا «رقابت تصنعی»؛ چه کسانی «توپ جمع کن» انتخابات می‌شوند

0 13


لاریحانی

منبع تصویر، ROUYDAD24

  • نویسنده, مسعود آذر
  • شغل, بی‌بی‌سی

انتخابات مجلس شورای اسلامی اسفندماه برگزار می‌شود و آرایش جدیدی در صحنه سیاسی ایران در حال شکل‌گیری است. مقدمات این آرایش در دو انتخابات مجلس در سال ۹۸ و ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ با حذف رقبای میانه‌رو و حتی «خودی» از صحنه رقابت‌ها آغاز شد و حالا به گفته کسانی مانند علی لاریجانی، جریان«خالص‌سازی» به دنبال شکل دادن به فضای «رقابت تصنعی» و دمیدن بر تنور انتخابات و گرم کردن آن هستند تا از این طریق انتخاباتی برگزار شود و بخشی از مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند تا دست کم‌همان میزان مشارکت ۴۲ درصدی در انتخابات مجلس این دوره را تکرار کنند.

رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر شروع فعالیت انتخاباتی کسانی مانند حسن روحانی، محسن رضایی و علی لاریجانی منتشر کرده‌اند.

روز دوشنبه ۱۸ فروردین‌ماه خبرگزاری تسنیم در خبری اختصاصی از قول «برخی از اطرافیان» علی لاریجانی خبر داد که رئیس سابق مجلس ایران «قصد دارد با ارائه لیستی در انتخابات فعالیت کند».

جوابیه علی لاریجانی همان روز منتشر شد و خطاب به جریان رقیب اطلاع داد که قصد شرکت در انتخابات ندارد واز این طریق «رفع نگرانی» کرد و گفته بود «بعید است» با چنین روش‌هایی رقابت «تصنعی» بوجود آورد و عملا انتخابات پیش رو را غیررقابتی و انحصاری دانسته بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.