از زنان تا معلولان؛ تظاهرات بدن‌های ستمدیده

0 15


  • زهرا باقری‌شاد
  • فعال زنان و پژوهشگر

یک زن معترض در بلوار کشاورز تهران که با پسرش روی ویلچر در تجمع‌های خیابانی حضور پیدا کرده بود از دیگران می‌خواهد علیه دیکتاتوری بایستند.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

یک زن معترض در بلوار کشاورز تهران که با پسرش روی ویلچر در تجمع‌های خیابانی حضور پیدا کرده بود از دیگران می‌خواهد علیه دیکتاتوری بایستند.

خصلت پیوند خیزش اخیر مردم در ایران با جنبش زنان بر کسی پوشیده نیست. جنبش زنان، جرقه‌ بزرگ‌ترین اعتراضات مردمی سال‌های اخیر را برافروخته است. زنان مشعل تظاهرات را روشن کرده‌اند، و حتی صدای فریادهایشان در فیلم‌هایی که از اعتراضات این روزها دست به دست می‌شوند به روشنی به گوش می‌رسد. زنانی که «جیغ»‌هایشان به صورت تاریخی به «پرخاشگری» و «هیستریک بودن» تعبیر می‌شد، امروز نه فقط از بدنشان بلکه از صدایشان هم اعاده حیثیت کرده‌اند. در اعتراضات اخیر اعاده حیثیت از «بدن» و برچسب‌هایی که بر آن زده می‌شود، یک رمز مهم است؛ و این تنها مختص بدن زنان نیست بلکه بدن‌های ستم‌دیده و استیگما زده‌ی دیگر هم اینبار پررنگ‌تر از هر زمان دیگر به پا خواسته‌اند و یکی از آنها این گروه هستند: افراد دارای معلولیت.

در یکی از مهمترین فیلم‌هایی که از اعتراضات این روزها منتشر شده مادری را می‌بینیم که به همراه پسرش که روی ویلچر نشسته است به مردم تظاهرکننده پیوسته و در پاسخ فردی که به او توصیه کرده به خانه برگردد – با این توجیه که حضور در این شرایط برای او و فرزندش به شدت ناامن است – با صدای بلند و فریادزنان می‌گوید «برای من دلسوزی نکنید، من با پسرم آمده‌ام که بگویم ما هم ایرانی‌ هستیم».

در ویدئوی دیگری از سوزاندن روسری توسط زنان دور آتش، در میان آنها دوربین به سوی زنی می‌چرخد. او بر ویلچری نشسته و با صدای بلند فریاد می‌زند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».

در کنار حضور پررنگ افراد دارای معلولیت در اعتراضات خیابانی این روزها شاهد واکنش‌های فراوان آنها در شبکه‌های مجازی هم هستیم؛ از جمله انتشار فیلم کوتاه کردن موها توسط غنچه استوارنیا، فعال اجتماعی که خود نیز دارای معلولیت است، و پسر نوجوان دارای معلولیتی که به کمک مادر، موهایش را در اعتراض به قتل ژینا/مهسا امینی تراشید. بیانیه کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت نیز در پی قتل ژینا/مهسا امینی از نخستین بیانیه‌هایی بود که در این رابطه منتشر شد با این مضمون که « بی شک ما افراد دارای معلولیت به عنوان یک قشر آسیب‌پذیر که همواره با چالش‌ها و موانع و نقض حقوقمان مواجه بوده‌ایم با رنج سایر گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه از جمله زنان و دختران بیگانه نیستیم».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.