استاد برجسته اقتصاد آمار دولتی جمهوری اسلامی را رد کرد؛ تورم واقعی یک و نیم برابر رقم اعلامی است

0 13استیو هانکه، اقتصاددان مطرح آمریکایی و استاد دانشگاه «جانز هاپکینز» اعلام کرد که نرخ تورم واقعی سالیانه در ایران بیش از یک و نیم برابر رقمی است که مرکز آمار ایران اعلام کرده است.

استیو هانکه، روز جمعه ۱۲ خرداد در توییتی نوشت: «امروز به طور دقیق تورم در ایران را محاسبه کردم و به رقم ۷۲.۲۴ درصد در سال رسیدم، این میزان تقریباً ۱.۵ برابر بیشتر از نرخی است که دولت ایران به طور رسمی گزارش کرده است.»

او ادامه داد:« مرکز آمار ایران در ماه مه، نرخ تورم سالانه را ۴۹.۱۰ درصد اعلام کرده و همچنان به تولید و انتشار آمار غلط و غیرواقعی ادامه می‌دهد، اما آن چه مسلم است آن است که تورم در ایران به شدت بالاست.»

پس از آن که مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه امسال را ۴۹.۱ درصد اعلام کرد، رسانه‌ها نوشتند این میزان از تورم در حدود ۸۰ سال گذشته هم بی‌سابقه بوده‌ است.

روزنامه هم‌میهن روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه در تایید این بی‌سابقه‌‌ بودن، ضمن انتشار جدول نرخ تورم در ۸۶ سال گذشته به نقل از بانک مرکزی، نوشت که این رقم تورم به‌ جز در سال ۱۳۷۴ ، در ۷۸ سال گذشته در ایران سابقه نداشته است.

به گزارش روزنامه هم‌میهن در یک سال گذشته نرخ روغن‌ ۲۵۱ درصد، قیمت گوشت قرمز و مرغ ۸۳ درصد و نرخ شیر، پنیر و تخم‌مرغ هم ۹۰ درصد رشد قیمت داشته‌ است.

روز جمعه ۱۲ خرداد هم وب‌سایت «اکو ایران» با استناد به گزارشهای مرکز آمار نوشت که تورم اجاره خانه در ایران به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسیده است.

به گزارش «اکو ایران» به نقل از مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای اجاره خانه طی ۳ ماه گذشته، با فتح کانال ۳۹ درصد، رشد بی‌سابقه‌ای را در ۱۰ سال گذشته ثبت کرده است.

براساس یافته‌های شاخص قیمت مصرف کننده در اردیبهشت ۱۴۰۲ تورم بخش اجاره با اختصاص ۱۲/۴ درصد از تورم کل، دومین عامل برای رشد سطح عمومی قیمت‌ها بوده است ضمن آنکه تورم بخش خوراکی‌ها با سهم ۲۳ درصدی رتبه نخست افزایش تورم در ایران را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، فروردین‌ماه سال جاری در نطقی تلویزیونی «کنترل تورم» و «رشد اقتصادی» را برنامه اصلی دولت در سال جدید ذکر کرد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هم سال ۱۴۰۲ را «سال مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.