استعفای ناگهانی نخست‌وزیر نیوزیلند؛ کریس هیپکینز جانشین جسیندا آردرن می‌شود

0 8


کریس هیپکینز

منبع تصویر، BEN MCKAY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

توضیح تصویر،

کریس هیپکینز در حال حاضر وزیر پلیس، آموزش و خدمات عمومی نیوزیلند است

اعضای حزب‌کارگر نیوزیلند که رهبر آن، جسیندا آردرن، روز گذشته به طور ناگهانی اعلام کرد دیگر توان ماندن در پست نخست‌وزیری را ندارد، به تنها نامزد جانشینی او یعنی کریس هیپکینز، رای دادند.

آقای هیپکینز که ۴۴ سال دارد در سال ۲۰۰۸ به عنوان نماینده وارد پارلمان این کشور شد و پس از شیوع ویروس کرونا هم به عنوان وزیر کووید۱۹ در کابینه جسیندا آردرن فعالیت داشت.

حزب کارگر نیوزیلند که از حدود ۶ سال پیش جسیندا آردرن را در سن ۳۷ سالگی به عنوان جوان‌ترین رهبر جهان بر مسند نشانده بود پس از آن که او در اظهاراتی ناگهانی از کناره‌گیری خود تنها چند ماه مانده به انتخابات سراسری خبر داد، ناچار شد فورا تشکیل جلسه داده و برای جانشینی او تصمیم‌گیری کند.

انتخابات سراسری نیوزیلند ماه اکتبر امسال برگزار خواهد شد و هنوز کاملا معلوم نیست که آیا کریس هیپکینز تا زمان انتخابات یا حتی پیش از آن ریاست دولت را در دست خواهد داشت یا قرار است او کاندیدای حزب کارگر برای انتخابات اکتبر لقب گیرد.

روز پنچشنبه – ۱۹ ژانویه – جسیندا آردرن در حالی که بغض کرده بود خطاب به مردم کشور گفت تصمیم به کناره‌گیری را در خلال تعطیلات تابستانی امسال گرفته: ««امیدوار بودم که بتوانم در خودم قدرتی پیدا کنم که این مدت زمان را هم خدمت کنم اکا نتوانستم و اگر چنین کنم در حقیقت قصورخدمت در حق نیوزیلند خواهد بود.»

کریس هپکینز بعد از فروکش کردن دوران پرتنش کرونا، به عنوان وزیر پلیس، آموزش و خدمات عمومی به کار خود در هیات دولت خانم آردرن ادامه داد و اکنون دست کم برای ۷-۸ ماه جانشین او در راس هیات دولت نیوزیلند خواهد شد.

قرار است تشریفات رسمی معرفی او به عنوان رهبر جدید حزب کارگر و نخست‌وزیر آتی روز یکشنبه طی جلسه‌ای رسمی در مجلس نمایندگان نیوزیلند برگزار شود.

جسیندا آردرن هم قرار است روز هفتم فوریه (سه هفته دیگر) استعفای خود را رسما تقدیم فرماندار کل نیوزیلند کند و او هم به نیابت از چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، رسما نخست‌وزیر جانشین را معرفی می‌کند.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود اگر کریس هپکینز بخواهد مسند نخست وزیری را برای حزب کارگر در انتخابات ماه اکتبر حفظ کند، مسیر بسیار دشواری طی چند ماه آینده پیش رو خواهد داشت چرا که تورم چشمگیر و افزایش شکاف طبقاتی در میان جامعه نیوزیلند محبوبیت حزب حاکم را به شدت کاهش داده است.

بر همین اساس هم نظرسنجی‌های اخیر از کاهش محبوبیت خانم آردرن به پایین‌ترین سطح آن طی ۶ سال اخیر حکایت دارند.

انتخابات سراسری نیوزیلند قرار است ۱۴ اکتبر امسال برگزار شود.

نیوزیلند هر سه سال یکبار انتخابات سراسری برگزار می‌کند. رای دهندگان به دو شکل رای می‌دهند. یک رای برای حزب مورد علاقه‌شان و رای دیگر برای نماینده پارلمان.

اما بخشی از کرسی‌های پارلمان برای نماینده‌های مائوری کنار گذاشته شده‌اند.

به دلیل تعدد احزاب معمولا یک حزب به تنهایی قادر به کسب ۵۰ درصد آراء نیست و به همین دلیل احزاب باید برای تشکیل دولت با یکدیگر همکاری و ائتلاف کنند.



Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.