استقبال آمریکا از ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه ارمنستان به اوکراین

0 11کمیسیون هلسینکی، زیرمجموعه کنگره ایالات متحده آمریکا، از ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه ارمنستان به اوکراین در آستانه برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و ارمنستان استقبال کرد.

پیشتر، بخش ارمنی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی روز سه‌شنبه هفته جاری از قول منابعی گزارش داده بود که ارمنستان برای اولین بار محموله‌های کمک‌های انسان‌دوستانه به اوکراین ارسال می‌کند.

بر پایه این گزارش، آنا هاکوبیان، بانوی اول ارمنستان، شخصاً این کمک‌ها را طی سفری به کی‌یف تحویل اوکراین خواهد داد.

هنوز دولت ارمنستان دربارهٔ جزئیات کمک‌های انسان‌دوستانه این کشور به اوکراین اظهار نظر نکرده، اما روز گذشته کرملین از برگزاری رزمایش مشترک ۹ روزه نیروهای نظامی ارمنی و آمریکایی در ایروان اظهار نگرانی کرده بود.

همچنین نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، یکشنبه هفته جاری در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا» گفت که سیاست کشورش برای اتکا کردن صرف به روسیه به‌منظور تضمین امنیت ارمنستان یک «اشتباه راهبردی» بوده است، چون روسیه «توانایی این کار را ندارد».

دولت ارمنستان، روسیه را به عدم پشتیبانی لازم از این کشور در مقابل جمهوری آذربایجان متهم کرده است.

در این میان جمهوری آذربایجان از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، کمک‌های منظم انسان‌دوستانه به کی‌یف ارسال کرده و مقامات دولت پیشین و کنونی اوکراین نیز بارها در مناقشه قره‌باغ بر حمایت از جمهوری آذربایجان تأکید کرده‌اند.

آقای پاشینیان در ادامه گفته بود طی دهه‌های گذشته معماران امنیت ارمنستان «۹۹.۹ درصد» برای تأمین اسلحه و مهمات به روسیه وابسته بودند: حالا خود روسیه به دلیل جنگ اوکراین «نیازمند اسلحه، تجهیزات و مهمات» است و در چنین وضعیتی قابل درک است که نتواند به نیازهای امنیتی ارمنستان پاسخ بدهد.

تنها حوزه امنیت و نظامی نیست که ارمنستان در صدد پایان دادن به اتکای محض خود به روسیه است.

ارمنستان که طی سال‌های گذشته اقتصاد و تجارت خارجی‌اش به شدت وابسته به روسیه بوده، پارسال دادوستد خود با آمریکا را دو برابر کرده و از طرفی، حتی حجم بازرگانی دوجانبه‌اش با ترکیه، بزرگ‌ترین حامی جمهوری آذربایجان در جنگ قره‌باغ، نیز پارسال ۴.۴ برابر شد.

همچنین آمارهای رسمی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد در سال گذشته صادرات اعضای این اتحادیه به ارمنستان دو برابر شد و به نزدیک دو میلیارد یورو رسید.

آقای پاشینیان همچنین طی روزهای گذشته جمهوری آذربایجان را به اعزام نیروهای نظامی به مرزها و تجمیع قوا در قره‌باغ کوهستانی متهم کرده است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز پنج‌شنبه ۱۶ شهریور با رد این موضوع، اظهارات او را «پروپاگاندای دیگر ارمنستان» خواند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان بیش از سه دهه است که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر درگیری نظامی دارند. قره‌باغ بر اساس قوانین بین‌المللی بخشی از آذربایجان شناخته می‌شود اما اکثریت جمعیت خان‌کندی در این منطقه را ۱۲۰ هزار ارمنی تشکیل می‌دهند.

این منطقه در جنگ میان دو کشور در اوایل دهه ۱۹۹۰ از کنترل باکو خارج شد. اما بر اساس توافق آتش‌بس پاییز ۲۰۲۰ که پس از درگیری ۴۴ روزه و با پادرمیانی روسیه بین دو کشور برقرار شد، ارمنستان متعهد شد که در ازای باز شدن کریدور لاچین برای رفت‌وآمد ساکنان ارمنی خان‌کندی، کریدور زنگزور را برای تزانزیت کالا از جمهوری آذربایجان به نخجوان باز کند.

با استفاده از گزارش‌های توئیتر کمیسیون هلسینکی آمریکا، بخش ارمنستانی رادیو اروپای آزاد، مراکز آمار ترکیه و اتحادیه اروپا؛ د.خ / پ.پSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.